Sólyom Indonéziában: Magyarország tízmillió dolláros segélyhitelt nyújt
Tízmillió dolláros kötött segélyhitelt nyújt Magyarország Indonéziának - az erről szóló megállapodást szerdán írták alá a magyar és az indonéz köztársasági elnök jelenlétében Jakartában.
Sólyom László helyi idő szerint hétfőn este érkezett meg három országot érintő délkelet-ázsiai körútjának második állomására, Indonéziába, ahol szerdán meghívójával, Susilo Bambang Yudhoyono, indonéz köztársasági elnökkel folytatott megbeszélést.
A tárgyalások után került sor a 10 millió dolláros, 16 éves lejáratú kormányközi kötött segélyhitelről szóló egyezmény aláírására, amelynek alapján Magyarország mobil víztisztító berendezéseket szállít majd az indonéz katasztrófavédelmi hatóság számára.
A megállapodást magyar részről Illés Mihály nagykövet, indonéz részről pedig a pénzügyminisztérium képviselője írta alá, és jelen volt Bodnár Zoltán, az EXIMBANK elnök-vezérigazgatója is, aki a hitelről folyó tárgyalásokban aktív szerepet vállalt.
Sólyom László a tárgyalások után tartott sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország kész arra, hogy további 50 milliós dolláros kötött segélyhitelt nyújtson Indonéziának városfejlesztési célokra.
Az MTI indonéz-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztésére vonatkozó kérdésére az indonéz köztársasági elnök arról beszélt, hogy az elmúlt öt évben a két ország közötti a kereskedelmi kapcsolat valóban csökkent, jelenleg kevesebb mint 100 millió dollár, de az indonéz-magyar gazdasági vegyesbizottság ülésén konkrét feladatok meghatározásával, valamint magánvállalatok erőfeszítéseivel lehetséges megfordítani ezt a tendenciát.
Sólyom László - aki viszontlátogatásra meghívta az indonéz elnököt Budapestre - a kérdésre válaszolva elmondta: megbeszélésen szó esett arról is, hogy a Mol tárgyalna Indonéziában kutatásról és lelőhelyfeltárásról, valamint a kapcsolatok élénkítése érdekében újjászerveznék a két ország közötti üzleti tanácsot.
Az indonéz köztársasági köszönetet mondott, a 2004-es Aceh tartományt ért szökőár után magyar segítséggel épített gyermekkórházért.
Susilo Bambang Yudhoyono-t annak kapcsán is kérdezte a sajtó, hogy országszerte már most is tüntetéseket tartanak az emelkedő élelmiszerárak, valamint amiatt, hogy várhatóan június elején az olaj világpiaci árának növekedése nyomán mintegy 30 százalékos benzinár emelkedést jelentenek be a nagy szociális problémákkal küzdő 230 milliós lakosú Indonéziában.
Az indonéz köztársasági elnök azt mondta: ez nem egyedi Indonéz jelenség, hanem globális probléma. Mint mondta, az indonéz kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy enyhítse a negatív szociális következményeket, ugyanakkor a nemzetközi közösségnek is fel kellene lépnie, a multinacionális cégeknek pedig, amelyek nagy haszonra tesznek szert a dráguló élelmiszerből, hozzá kellene járulniuk a megoldáshoz.
Indonéziában - ahol jelenleg átszámítva kb. 120 forintba kerül egy liter gázolaj - a szociális és belpolitikai okok miatt alacsony szinten tartott üzemanyag- és fűtőanyag-árak költségvetési támogatását nagyságrendekkel növelte meg az olaj világpiaci árának emelkedése. Bár a minisztériumok és főhatóságok idei büdzséjét már 15 százalékkal csökkentették, így sem tudnak lépést tartani az áremelkedéssel.
Bár a magyar delegáció konvoja a jakartai tüntetések miatt némileg elterelt útvonalon haladt a városban, az autóból is lehetett látni néhány demonstráló csoportot.
A magyar köztársasági elnök tárgyalása előtt helyi idő szerint reggel megkoszorúzta az Ismeretlen Katona Emlékművét, délután pedig találkozik Agung Laksonoval, az Indonéz Képviselőház elnökével, majd a klímaváltozás témájában előadást tart az Indonéz Egyetemen.
(MTI)