Nyilvánosságra hozták Baka meghallgatási jegyzőkönyvét
A tanács azonnal közleményben reagált, és visszautasította a vádakat. Most pedig egyhangúan úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza az eddigi szokások szerint bizalmasan kezelt dokumentumot. Szemezgessen belőle ki-ki kedvére.
Amiben Bakának igaza van: valóban eléggé rendhagyó meghallgatáson vett részt, mert a testület szinte szóhoz sem hagyta jutni, hanem belevágott a dolgok közepébe. Amint a jelölt belépett, kapta is a kérdéseket sorban. Bár tény, hogy akkor sem vágott a szavába senki, amikor másról beszélt, de talán nem ez volt a legszerencsésebb megoldás.
Arról, hogy a légkör ellenséges volt-e, a jegyzőkönyv igen keveset árul el. De azt elég pontosan visszaadja, hogy a kérdezőknek lehettek bizonyos szakmai aggályai. Legalábbis erre utal, hogy többször visszakérdeztek, sőt, néhányszor pontosították a Baka által elmondottakat. Ilyenkor nem mulasztottak el utalni arra, hogy a tizenhét év strasbourgi bíráskodás után hazatért jelölt igen keveset tudhat a hazai viszonyokról. Ebben lehetett némi gonoszság…
Hogy valójában mit tud Baka András, az – sajnos – a jegyzőkönyv többszöri elolvasása után sem derül ki. Egyébként az sem, hogy ennek oka a meghallgatás nem túl szerencsés módja, vagy tényleg az ismeretek hiánya. Mellesleg a kérdések és a válaszok is megmaradtak az általánosságok szintjén.
Örömmel fogadta, hogy az OIT-be delegált tíz bíró kezdeményezte a jegyzőkönyv nyilvánosságra hozatalát, és ezt a testület tagjaként maga is támogatta – közölte kérdésünkre Bárándy Péter MSZP-s képviselő. A dokumentumból szerinte kiderül, hogy korrekt meghallgatást folytattak, ahol semmilyen visszásság nem történt, és a jelölt szabadon kifejthette elképzeléseit.
A sajtóban találgatások jelentek meg arról, hogy ez egy koncepciós eljárás lett volna, de most mindenki „első kézből” megtudhatja, hogy mi történt. Lehetett volna persze cizellátabban feltenni a kérdéseket – ismerte el a politikus–, de azok egy része alapvető problémákra utalt, és Baka bármit elmondhatott, amit fontosnak tartott.
Arra a kérdésünkre, hogy jövő héten megválasztják-e a jelöltet, Bárándy egyelőre nem tudott válaszolni. Szerinte talán az lenne a legjobb, ha a szocialista frakció lelkiismereti szavazást rendelne el. A Fidesz és a KNDP igennel voksol majd, az SZDSZ viszont nem szeretné Bakát a főbírói székben látni.