Braham: sok magyar politikus és újságíró csatlakozott az újfasisztákhoz
"Sok 'tiszteletreméltó' politikus és újságíró Magyarországon, úgy tűnik, csatlakozott a mind hangosabb újfasisztákhoz és holokauszttagadókhoz az antiszemitizmus szításában" - fogalmazott New York-i demokrata kongresszusi képviselőjének címzett levelében a magyar származású professzor, aki több mint hetven könyvet írt és szerkesztett a magyarországi és a romániai holokausztról. Nevéhez fűződik A magyarországi holokauszt földrajzi enciklopédiája is; a három kötetes, 1600 oldalas könyv először összegezte a vészkorszak eseményeinek földrajzát, a gettósítások és deportálások helyszíneit.
Braham - akinek május eleji keltezésű levelét az Amerikai Magyar Népszava Szabadság című magyar nyelvű lap a hét végén közölte - azt írta: felkavarta Bayer Zsoltnak a Magyar Hírlap március 19-i számában közölt "arcátlanul antiszemita cikke". A szerzőt úgy mutatja be, mint Orbán Viktornak, a legnagyobb magyar ellenzéki párt, a Fidesz vezetőjének tanácsadóját, egyben a magyar politikai elit "tiszteletreméltó" tagját. A cikk - mint írta - azokra az írásokra emlékezteti, amelyek a náci Németországban és a háborús Magyarországon egykor megjelentek.
Braham szerint Bayer Zsolt és kollégái nyilván felbátorodtak azon, hogy Sólyom László köztársasági elnök tavaly megvétózta a gyűlöletbeszéd büntethetővé tételét célzó törvényt. Az amerikai professzor szerint az államfő ezzel érzéketlenségről tett tanúságot nemcsak a zsidók és a holokauszttúlélők, de azok irányában is, akik a pluralizmusra és a toleranciára épülő magyar demokrácia ügyét védelmezik.
Mint írta, azon nem lepődött meg, hogy az elnök nem írta alá a törvényt, April Foley budapesti amerikai nagykövet fájdalmas hallgatásán viszont annál inkább. Braham azt írta: Foley asszony, a jelentős amerikai demokrácia nagykövete, nem emelte fel szavát, hogy tiltakozzon a magyarországi antiszemitizmus megnyilvánulásaival, közöttük a "gonoszul antiszemita" Bayer-cikkel szemben. A professzor reményét fejezte ki: képviselője latba veti hatalmát és befolyását, hogy az amerikai demokrácia tiltakozó hangját meghallják.
Bartus László, az Amerikai Magyar Népszava Szabadság főszerkesztője a közelmúltban Amerika fülsiketítő hallgatása a Bayer-ügyben címmel írt cikket. Kifejtette, hogy "a negyvenes évek óta ehhez hasonló nyílt, náci, antiszemita szöveg nem látott napvilágot mértékadó lapban Európában, talán még Magyarországon sem, ahol az ilyesmi azért könnyen megesik". A fülsiketítő hallgatás szerinte jóváhagyás és bátorítás a náciknak. A nagykövet pedig, úgy tűnik, szerepzavarba és politikai elfogultságba keveredett, "még a nyílt antiszemita, náci szövegeket is elnézi, elfogadhatónak tartja, ha azok az általa elfogultan támogatott Fidesz belső köreiből származnak". Ez majdnem akkora botrány, mint Bayer Zsolt náci szellemiségű irománya - írta Bartus László.