A költségvetési megszorítás és a lassuló növekedés nyomán nem meglepő, hogy Magyarország veszít versenyképességéből. A svájci IMD listáján a középmezőnyben van, de a 35.-ről a 38. helyre lépett vissza.
Magyarország visszacsúszik a világranglistán
A lausanne-i IMD üzleti iskola 1989 óta teszi közzé éves versenyképességi rangsorát, amelyen 55 ország szerepel. Magyarország a most közzétett listán a 38. helyet foglalja el, míg tavaly és tavalyelőtt a 35., 2005-ben pedig a 31. volt.
Az 331 kritériumot számba vevő lista élén az Egyesült Államok áll, aztán Szingapúr, Hongkong, Svájc, Luxemburg, Dánia, Ausztrália, Kanada, Svédország és Hollandia következik. Magyarország mögött van például Bulgária, Lengyelország, Románia, Olaszország, Oroszország, Törökország, Horvátország. A térségből hazánk elé sorol Észtország (23), Csehország (28), Szlovákia (30), Szlovénia (32) és Litvánia (36). Csehország és Szlovákia négy-négy, Szlovénia nyolc hellyel jött feljebb, míg Litvánia ötöt visszaesett.
A rangsorhoz fűzött jelentés szerint Magyarországnak 2008-ban helyre kell állítania makrogazdasági stabilitását a közkiadások csökkentése révén, a szociális segélyből élőket munkára kell ösztönöznie, adóreformot kell végrehajtania a növekedés ösztönzésére és az adóelkerülés visszaszorítására, javítania a törvénykezés minőségét. Javulást mutat például a költségvetés és a folyó mérleg egyenlege, a ki- és beáramló tőke mennyisége, az export vagy a központi bank politikája. Romlott a növekedési adat - utóbbi az 55. a sorban -, a kormányzati gazdaságpolitika, a reformok szükségességének elfogadása, a korrupciós helyzet.
A gazdaság teljesítménye is visszaesett, de még inkább a kormányzati munka hatékonysága, amely a 2005-ös 31. helyről 2008-ra a 47. helyre csúszott le. Az IMD-vel magyar részről együttműködő ICEG gazdaságkutató intézet úgy látja: a gazdaságpolitikai kilátások sem jók Magyarországon, amely politikailag az egyik leginstabilabb országnak bizonyult. A társadalom és a kormányzat reformok iránti hajlandósága elszivárgott, a gazdaságpolitika iránya kiszámíthatatlan, a bevezetett intézkedések végrehajtása nem megfelelő. Mindez elidegeníti a társadalmat: a felmérés szerint a magyar a leginkább globalizáció- és versenyellenes, a legkevésbé rugalmas és alkalmazkodóképes nemzetek közé tartozik.