- A parlamenti többség nélküli kormány nem kormány - ezt mondta az elmúlt napokban Orbán Viktor. A Fidesz elnöke és az ellenzéki párt más vezető politikusai sem szeretnének ugyanakkor fideszes árnyékkormányt. Matolcsy György, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere - akit a pártelnök egy úgynevezett nemzetstratégiai műhely vezetésére kért fel tavaly ősszel - szerint azonban, ha elkészül a Fidesz politikai programja, már érdemes lehet felállítani a brit árnyékkormányhoz hasonlóan egy ellenzéki kabinetet.
Lesz-e árnyékkormány?
Ennek meg kellene találnia azokat az együttműködési formákat, amelyek keretében részben a hatalmon lévő politikai elit egy csoportjával, részben pedig a gazdasági, társadalmi, szellemi élet képviselőivel meg kellene kezdeni a párbeszédet, és a hosszú távú megállapodások kidolgozását. Ez nem a Fidesz hivatalos álláspontja volt, hanem a személyes véleménye.
Szerdán egy másik, a Fidesz-holdudvarhoz tartozó gazdaságpolitikus, Cséfalvay Zoltán is az árnyékkormány felállításának szükségességéről nyilatkozott lapunknak. Szerinte azért is volna erre szükség, mert így demonstrálni lehetne, hogy van alternatíva.
Kövér László viszont nemrégiben arról beszélt a Magyar Hírlapnak, hogy azért nem tartaná szerencsés megoldásnak az árnyékkormány-alakítást, mert a kormány "médiaapparátusa" azonnal rátolná a nem létező kormányzás felelősségét a még ellenzékben lévő Fideszre. Erre Cséfalvay Zoltánnak az a válasza: ha napról napra bizonyítanak, akkor erre nyilvánvalóan nem kerül sor.
A fideszes politikusok vélhetőleg azért sem szeretnének árnyékkormányt, mert a sokszereplős megnyilatkozásokkal "szétszaladna" a mostani egységes kommunikáció. Másrészt: kontraproduktív lehetne, ha Orbán Viktor megnevezné az árnyékminisztereket, mert megindulna a belharc és a rivalizálás.