Új reformpasszus készül

Triumfált a jobboldali ellenzék a pénztártörvény visszavonásának bizottsági vitáján, ahol az SZDSZ a részvételtől is tartózkodott. Az új biztosítási reformtörvényt a miniszter ősszel szeretné a parlament elé terjeszteni.

Parlamenti vitára alkalmasnak ítélte a szakbizottság szerdán a kormánynak az egészségügyi pénztártörvény viszszavonását indítványozó javaslatát. Az előterjesztésről viszont szó sem esett a testület előtt. Ellenben málnásról, pánikról, botrányról, Molotov-koktélról, KGB-s múltról, hisztériakeltésről annál több. Az egyórás ellenzéki-kormánypárti adok-kapok után viszont egyhangú döntés született. Igaz, az SZDSZ képviselője nem volt jelen.

Az ellenzéki képviselők (például Mikola István, Nagy Kálmán) diadalt ültek. Felszólították a kormányt, hogy a pénztártörvény kudarca után hagyjanak fel az orvosok és betegek életének megkeserítésével. Takarítsák el a füstölgő romokat, amit reformjaik maguk után hagytak.

Figyelik a mentőmozgást

A mentőkre való várakozás időtartamáról tett közzé szerdán adatokat az Egészségbiztosítási Felügyelet. Ezekből kitűnik, hogy az esetek kétharmadában 15 percen belül megérkezik a mentő, az ország jelentős részén - Budapesten, Bács-Kiskun megyében, Jász-Nagykun-Szolnok megyében gyakran fél órát is várni kell rá. Jogszabály szerint a kórházaknak tíz percen belül át kellene venniük a mentők által bevitt betegeket, vagy 15 percen belül dönteniük kellene a továbbszállításról.
A felügyelet megállapította: az átalakítás nem rontotta a mentés hatékonyságát. - Érdemi javulás az uniós fejlesztésektől várható - mondta Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője a Népszabadságnak. Még ebben az évben 15 milliárd forint juthat a mentőszolgálat fejlesztésére, ebből 4,1 milliárd forintot az informatikai rendszerre költenek. Egyetlen központból tudják majd figyelni az ország összes mentőautójának mozgását.

A kormánypárti oldal válaszként közölte, az ellenzék is tudja, hogy a nagy ellátórendszerekkel, köztük az egészségüggyel kell tenni valamit. A szocialista Schvartz Tibor szerint, miközben a koalíció megpróbálta ezt a problémát megoldani, az ellenzék a választási vereség okozta legitimációs válságát megoldandó utcára vitte a Fradi B-közepet. Elismerte viszont, hogy ők is tévedtek, s közölte, hogy a koalíció felbomlása után keresik a megoldást. Pesti Imre (Fidesz) KGB-s módszereket vélt felismerni abban, hogy az utcai tüntetések, az egyéb atrocitások mögött értelmi szerzőként az ellenzéket próbálják feltüntetni.

- Nem személyes akasztást akar az ellenzék - értelmezte képviselőtársa szavait Heincz Tamás (Fidesz). Hozzátette: "az SZDSZ bevitte önöket a málnásba, igaz, minket is, de mi már málnát sem találtunk".

A bizottság szocialista elnöke, Kökény Mihály szerint nem a visszavonni kívánt törvény volt rossz, hanem a körülmények változtak meg. Ebből azonban nem következhet, hogy a kormány nem tesz semmit, nem folytatja az átalakítást. Ezt a szándékot a kormányülés utáni szóvivői tájékoztatón Székely Tamás is megerősítette. A miniszter bejelentette: felhatalmazást kapott a kormánytól az új egészségbiztosítási reformtörvény előkészítésére. Június végéig benyújtja a kormánynak a javaslatát, s ha az nyáron a szakmai egyeztetések próbáját is kiállja, a parlament elé kerül.

A miniszter közölte: nem a komplett biztosítási törvényt vonják vissza, mert arról döntve annak idején a képviselők egyéb törvények módosításáról is szavaztak. Ezek a pénztártörvény visszavonásával nem vesztik érvényüket. Megmarad a gyógyszertörvény módosításával kapcsolatos rész, amely a kispatikák jövedelmezőségét javítja, az adatkezelésről szóló szabályozás, a felügyeleti tanács összetételére vonatkozó, illetve az intézményi várólistaszabályokkal kapcsolatos rendelkezések.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.