Gyenesei István nem ígért, a bizottság pedig nemet mondott

Nem javasolja önkormányzati miniszternek Gyenesei Istvánt az Országgyűlés szakbizottsága, ugyanis a testület egyik SZDSZ-es tagja nemmel szavazott, a másik tartózkodott. Az államfő szerdán a kormányfő előterjesztése alapján aláírta a kinevezési okiratot.

A kormányzati struktúra módosítását az SZDSZ megszavazta ugyan, az új önkormányzati tárca élére jelölt Gyenesei István független képviselőt viszont az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának két szabad demokrata tagja nem támogatta. A testület tegnapi ülésén Gulyás József nemmel voksolt, Geberle Erzsébet tartózkodott, így a tizennégy MSZP-s igennel tizenegy nem és négy tartózkodás állt szemben. Vagyis: Gyenesei nem kapta meg a többségi támogatást. Az illetékes szakbizottság nemrég a Nemzetbiztonsági Hivatal élére jelölt személyt sem támogatta, a kormányfő ennek ellenére kinevezte Laborc Sándort.

Nem lehet a Magyar Köztársaság minisztere, akinek a neve köztörvényes bűncselekményeknél felmerül - ezt a meghallgatással egy időben tartott budapesti sajtótájékoztatóján jelentette ki Gelencsés Attila, Gyenesei utóda a Somogy Megyei Közgyűlés elnöki posztján. A fideszes politikus állítja, hogy a 2007 elején a megyei közgyűlésben indított vizsgálat több, a korábbi ciklusban elkövetett visszaélésre derített fényt. Öt ügyben rendőrségi nyomozás indult. A bejelentés időzítése kapcsán közölte, hogy "most érkeztünk oda, hogy folynak a vizsgálatok".
- Rágalmakkal nem érdemes foglalkozni - kérdésünkre ennyit mondott a vádak kapcsán Gyenesei. Miután feljelentést tettek, a rendőrségnek és az ügyészségnek el kell járnia, tette hozzá, ám bizonyos benne, hogy nem találnak bűncselekményeket. A miniszterjelölt személyiségi jogi pert kezdeményez.

Nem lát esélyt az önkormányzati szférában reformlépésekre, de a kormánypárti és az ellenzéki önkormányzati politikusok összefogásával egy új ciklusra elő lehetne készíteni azokat - fogalmazott a meghallgatáson Gyenesei. A konvergenciaprogram korlátaira hivatkozva pénzt sem ígért, inkább azt hangsúlyozta: szívesen ültetné nyakkendő nélkül egy asztalhoz az érintett politikusokat, ahol egy üveg balatoni bor mellett kockás papírra vethetnék, melyek azok az ügyek, amelyekben össze tudnának fogni.

"Akkor mit akar két évig, intéző- szerepre készül?" - vetette a jelölt szemére az MDF-es Hock Zoltán. A reformlépések elhalasztását Gulyás is számon kérte, mondván, azok szerepelnek a kormányprogramban. Jauernik István, a bizottság elnöke - aki a tárca jövendő államtitkáraként saját leendő főnökét hallgatta meg - a szűkös időkeret miatt kezdeményezte, hogy a testület majd miniszterként is hallgassa meg Gyeneseit. Nem számított rá, hogy az SZDSZ elutasítja - mondta kérdésünkre a miniszterjelölt. Szerinte akár a liberálisok, akár a jobboldali ellenzék szavazatai nem személy szerint neki szóltak, inkább politikai üzenetük volt. A bírálatok kapcsán pedig azt hangsúlyozta: felelőtlenség lett volna, ha az önkormányzati reform folytatását ígéri, mert szerinte ma esély sincs kétharmados többséget igénylő törvények módosítására. A párbeszédre viszont reményt lát.

Tervei: a leghátrányosabb kistérségek fokozottabb támogatásával mérsékelni a területi egyenlőtlenségeket, a kistérségi társulásoknak pedig önálló jogosítványok és saját bevételek biztosítása. Gyenesei szerint a fejlesztési források elnyeréséhez szükséges - és gyakran hiányzó - önrészt pénzügyi alap létrehozásával teremtenék elő. Indokoltnak tartaná az önkormányzati adósságállomány szerkezetének áttekintését, és azt, hogy segítsék a településeket az adósságcsapdából való kijutásban.

Változó pozíció - Gyenesei István a bizottság előtt
Változó pozíció - Gyenesei István a bizottság előtt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.