A Fidesz szerint 100 millióba kerül a kormányátalakítás
Gyurcsány Ferencnek semmi sem drága hatalma megtartása érdekében - értékelte a döntést a politikus. Hangsúlyozta: nem igaz, hogy a kormányátalakítás nem kerül pénzbe, és az sem igaz, hogy nem lettek új pozíciók, hiszen kettővel több miniszter és eggyel több államtitkár dolgozik az új struktúrában.
Mint mondta, a kormányátalakítás egy évre számítva 100 millió forint pluszkiadással terheli az adófizetőket. Ebből 24 milliót jelent a leköszönő miniszterek és államtitkárok végkielégítése, 40 millióba kerül a két új miniszter és egy új államtitkár fizetése, a fennmaradó összeget pedig a gépkocsik, titkárságok, kabinetek és egyéb járulékos költségek teszik ki - mondta.
Balsai István szerint a társadalmi támogatását és hitelét vesztett Gyurcsány Ferenc tisztességes megoldásként választhatta volna azt, hogy lemond, vagy programot hirdet és bizalmat kér kormánya számára. A miniszterelnök azonban a "tisztességtelen utat választotta" - fogalmazott.
Az Országgyűlés kedden 200 igen és 142 nem szavazattal elfogadta az új kormányszerkezetet tartalmazó törvényjavaslatot.
A minisztériumok felsorolásáról szóló törvénymódosítás szerint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, továbbá az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium helyén három új tárca jön létre: az infrastrukturális ügyekért felelős Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium, a gazdaságfejlesztési ügyekért felelős Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, illetve az önkormányzati és az önkormányzatokhoz szorosan kapcsolódó más ügyekért felelős Önkormányzati Minisztérium.
A törvény emellett lehetővé teszi, hogy egyes minisztériumokban: az igazságügyi és rendészeti, az oktatási és kulturális, valamint a szociális és munkaügyi tárcánál két államtitkár működhessen.
Nem kerül többe
A kormányszóvivő szerint az új kormányzati struktúra nem kerül többe, mint a korábbi. Budai Bernadett erről a keddi tájékoztatón beszélt, azt követően, hogy az Országgyűlés megszavazta a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítását. Az új minisztériumi struktúra nem jár a tárcák létszámának bővítésével, újabb költségvetési források, vagy új ingatlanok igényével, ugyanis a felelősségi körök újraosztásával, a jelenleg működő tárcák intézményi, illetve költségvetési bázisán jön létre - mondta. Az átalakítás miatt nem lesz több a minisztériumokban dolgozó köztisztviselő sem.
Tájékoztatása szerint a minisztériumok költségvetési forrásai sem növekednek: a törvénymódosítás létrehozta az új tárcák fejezetcímeit és felhatalmazta a kormányt, hogy a minisztériumok feladatainak ellátáshoz szükséges fejezetek közti előirányzat-átcsoportosításokat elvégezze. Az állami vezetők száma így is 32-vel kevesebb, mint az Orbán-kormány idején.
(MTI)