Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) nem biztosított lehetőséget elképzelései átfogó ismertetésére, az "elhibázott" meghallgatás légkörét pedig "hidegnek és barátságtalannak" érezte - állítja Baka András, a köztársasági elnök főbírójelöltje, akit kedden az OIT titkos szavazása során a tizenöt tag közül csupán hatan támogattak. Kijelentette: ennek ellenére nem lép vissza. A testület tegnap közleményben fejezte ki tiltakozását, mert Baka - részben kérdésekre válaszolva - mintegy másfél órán át beszélhetett, így a jelöltnek lehetőséget adtak koncepciójának kifejtésére.
"Hideg, barátságtalan légkör"
A jelölt nem tartja etikusnak azt sem, hogy a Legfelsőbb Bíróság júniusban távozó elnöke is szavazott, mert szerinte lehetséges, hogy éppen ez az egy voks döntött. Akárhogy is, a szükséges nyolc támogató szavazatot Baka András nem kapta meg.
Az öt ítélőtábla elnöke egységesen támogatja Bakát - tudatták tegnap közleményükben a bírósági vezetők. Szerintük "a jelölt emberi adottságai és szakmai képességei alapján (...) maradéktalanul alkalmas" a poszt betöltésére. Az érintett a kiállást megtisztelőnek tartja, amely szerinte válasz is lehet arra, hogy hírek szerint az OIT alkalmatlannak tartotta.
A tények makacs dolgok, s kétségbevonhatatlan tény, hogy Bakát az OIT tizenöt tagja közül csak hatan tartották alkalmasnak - kommentálták ezt forrásaink. Ráadásul ez aligha minősíthető politikai döntésnek, mert a testületnek - a főbíró mellett - még kilenc bíró tagja van, tehát a jelöltet ők sem akarják.
Egyelőre nem valószínű, hogy az MSZP és az MDF támogatná Baka megválasztását, míg az SZDSZ jelezte, hogy mindenképpen ellene voksolnak. A Fidesz és a KDNP tegnap megváltoztatta véleményét, legalábbis az MTI úgy tudja, hogy a két párt már nem zárkózik el a jelölt támogatásától. Korábban ugyan az OIT döntésétől tették függővé saját álláspontjukat, ám a szoros eredmény és a táblabírósági elnökök kiállása "árnyalhatja a képet".