Lezárult a hibásan kiküldött ösztöndíjak ügye a Pécsi Tudományegyetemen. A dékán őszi fenyegető levelét tavasszal bocsánatkérés követte. A hallgatói juttatásokat ezentúl központi intézmény kezeli, és a tévesen felvett pénzt, részletekben fizethetik vissza a diákok.
Fenyegető levél után bocsánatkérés
"A sajnálatosan előfordult hibás ösztöndíjszámfejtés korrekciója megtörtént" - így kezdte a pécsi bölcsészkar dékánja a levelet, amit száznál több hallgató kapott kézhez még 2007 november elején. Hibásan utaltak ösztöndíjat a Pécsi Tudományegyetem mintegy 260 hallgatójának, sokan a fegyelmi eljárással és a vizsgázás megtiltásával fenyegető levélből értesültek arról: tízezreket kell visszafizetniük.
Az őszi szemeszter elején a Pécsi Tudományegyetem (PTE) több karán (a bölcsészkaron, a jogi karon és a természettudományi karon is) is hibásan utaltak ki ösztöndíjakat, a hallgatók vagy sokkal több, vagy sokkal kevesebb pénzt kaptak a vártnál. Az érintett hallgatók megértik, hogy hibák előfordulhatnak, de a Somos Róbert BTK-dékán aláírásával ellátott egyenlevél stílusát és tartalmát a legtöbben kifogásolták.
- Mert rossz az indokolás, összevagdosott paragrafusokkal fenyegetnek, amelyeket kivágtak a szabályzatból, és amelyek egyáltalán nem alkalmazhatók a helyzetemre - sorolja felháborodásának kiváltó okait az egyik érintett hallgató. A neki címzett levélben is arra hivatkoznak, hogy korrigált kreditindexe nem éri el a szükséges ponthatárt, ezért ösztöndíjra nem jogosult. Korábban viszont úgy tájékoztatták, eleve semmilyen juttatásra nem jogosult, mert a tizenkettedik félévben tanul, és a tizedik félév után már nem jár neki.
A szervezeti és működési szabályzat azon részét, amelyre a levél hivatkozik Szabó Gábor, a pécsi egyetemi hallgatói önkormányzat elnöke is "nem odavágónak" tartja. Egy korábbi nyilatkozatában úgy vélekedett: "A rosszhiszemű felhasználás akkor fordulhat elő, ha például valaki a szociális támogatás igénylésénél hamis adatokat ad meg, vizsgázni pedig akkor nem mehet, ha nem fizeti be a tandíjat." Márpedig azzal fenyegetik az októberi ösztöndíjat vissza nem fizető hallgatót, hogy nem bocsátható vizsgára, záróvizsgára, és fegyelmi eljárás folytatható ellene. - Otthon anyám bontotta fel a levelet, és nagyon megijedt, hogy utolsó éves létemre nem tehetem le a záróvizsgát. Hogyan tudom telefonban elmagyarázni neki, hogy nem követtem el hibát, és biztosan le fogok tudni vizsgázni? - tette fel a kérdést a PTE BTK egy végzős hallgatója. - Nagyon zavaró az is, hogy a dékán levelén kívül alig kaptunk érdemi tájékoztatást, a kari honlapon egy szó sincs a téves ösztöndíjakról. Amikor a híradóban foglalkoztak az esettel, egy illetékes azt mondta, a pénzt három részletben is vissza lehet fizetni. Csak azt nem mondták, hogy ezt külön kell kérelmezni - sorolta sérelmeit az elsőként megszólaltatott hallgató. A diákok dolgát az is nehezítette, hogy a BTK-n az ösztöndíjak számfejtésével foglalkozó ügyintéző éppen a szóban forgó időszakban betegedett meg.
Haszán Péter, hallgatói ügyekben is jártas ügyvéd több, az egyetemen közszájon forgó "szakmai véleményt" cáfol, amikor megmutatjuk neki a dékán hallgatóknak küldött levelét: szerinte az aligha vitatható, hogy a tévesen kiutalt ösztöndíjat vissza kell fizetni, hiszen ezt a hallgatók nem jogosan kapták. Bár néhány részletében jogilag is pontatlan a kar érvelése (nem tett meg mindent a tájékoztatásért, nem biztos, hogy mindenkihez eljutott a levél, valamint rosszhiszeműségre hivatkozni is eléggé kétséges ez esetben), Haszán szerint sokkal inkább etikailag vagy stílusában kifogásolható a hallgatóknak küldött szöveg.
Talán stílusában is elfogadhatóbb az egyetemisták számára, hogy a távirati irodának Győrffy Zoltán, a PTE szóvivője jelezte: a pécsi egyetem vezetősége elhibázottnak nevezte a dékáni levelet, és sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt. Vizsgálat indult a rossz utalások okainak kiderítésére, megállapították, "emberi mulasztás történt". Egy hónappal az eset után az egyetemi hírlapban Horváth Béla rektorhelyettes aláírásával jelent meg közlemény, amely a legtöbb megkérdezett által a dékáni levélből hiányolt fordulatot is tartalmazza: "Az érintett hallgatóktól elnézést kérünk."
Részben az eset következménye is, hogy 2008 tavaszán már egy központi egyetemi szerv, az oktatási igazgatóság hallgatói pénzügyi irodája foglalkozik a bölcsészhallgatók ösztöndíjaival. Akik "véletlenül" kaptak több ösztöndíjat, azok három részletben, márciusi, áprilisi és májusi határidőkkel fizetik vissza az összeget. Egy összegben senki nem kívánta visszafizetni a pénzt.
Részlet a diákoknak kiküldött levélből
A PTE szervezeti és működési szabályzatának 6. sz. melléklete, a PTE térítési és juttatási szabályzata alapján:
"(2) Az e Szabályzatban meghatározott feltételek hiányában vagy e Szabályzat megsértésével nyújtott juttatást meg kell szüntetni, illetve kötelezni kell a hallgatót a jogosulatlanul felvett juttatás 30 napon belül történő visszafizetésére. A juttatást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevő hallgatóval szemben az SZMSZ 8. számú melléklete alapján eljárást kell lefolytatni.
(3) Amennyiben a hallgató díjfizetési kötelességét a 54. §-ban meghatározott kedvezmény hiányában a vizsgaidőszak kezdetéig nem teljesíti, vizsgára nem bocsátható.
(4) 2007. szeptember 1-jét követően nem bocsátható záróvizsgára az a hallgató, aki az Egyetemmel szemben fennálló fizetési kötelezettségének nem tett eleget."