A csehországi amerikai radarbázis ügyében értelmes párbeszédre hívják a nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái
a prágai védelmi tárca vezetőjét.
Vitahidat épít a Greenpeace
Nem hajlandó távozni a Greenpeace mozgalom mintegy húsz cseh, illetve külföldi tagja arról a helyről, ahol a tervek szerint az amerikai radarbázist építenék fel Csehországban, s amelyet e hét elején foglaltak el. Közlésük szerint a létszámuk rövidesen nagyobb lesz. A Plzenhez közeli és Prágától alig több mint ötven kilométerre fekvő Brdy-hegységben tegnap megkezdték "az értelmes párbeszéd fahídjának" építését, amely terveik szerint a Csehországban létesítendő amerikai katonai támaszponttal kapcsolatos szakmai viták helyszíne lenne.
A hét végére elsőként Vlasta Parkanová cseh védelmi minisztert és a tárca több szakértőjét hívták meg, akikkel biztonságpolitikai, jogi és környezetvédelmi kérdésekről szeretnének párbeszédet folytatni a környékbeli falvak lakosainak jelenlétében, akik egyébként tavaly helyi népszavazásokon szinte kivétel nélkül nemet mondtak az amerikai támaszpontra.
Érdeklődésünkre Ján Cermák, a térségben szolgálatot teljesítő katonai rendőrség szóvivője közölte, hogy addig nem avatkoznak be, ameddig nem kerül sor erőszakos cselekményekre.
Csehországban a lakosság többsége nem támogatja az amerikai radarbázis létesítését. A CVVM, a legismertebb prágai közvélemény-kutató intézet reprezentatív felmérése szerint a felnőtt polgárok csaknem 70 százaléka ellenzi a tervet, a megkérdezettek 18 százaléka viszont úgy véli, hogy a támaszpont megerősítené Csehország nemzetközi tekintélyét és biztonságát, a többi megkérdezett kellő információ hiányában nem tudott határozott véleményt mondani. Lényegesen nagyobb egyetértés alakult ki a polgárok között abban, hogy az amerikaiak kéréséről ne a parlament, hanem népszavazás döntsön. Ezt a megoldást a polgárok 73 százaléka támogatja. Ennek ellenére a legerősebb kormánykoalíciós politikai erő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) és a kereszténydemokrata-néppártiak (KDU-CSL) továbbra is a parlamenti döntéshez ragaszkodnak. Az ellenzéki cseh szociáldemokraták a referendum hívei, a kommunisták viszont határozottan elutasítják az amerikai kérelmet. A kormánypárti zöldek egy része szintén a népszavazás híve, néhányan viszont akkor hajlandók igennel szavazni a törvényhozásban, ha a radarbázis a NATO védelmi rendszerének része lesz.
Eredetileg a jövő hétre tervezték a Csehországban létrehozandó amerikai radarállomásról rendelkező kormányközi szerződés aláírását, de az aktust elhalasztották. Megbízható értesüléseink szerint azért, mert még nem állapodtak meg az amerikai katonák csehországi tartózkodásának jogi és egyéb vonatkozásait rögzítő egyezségről. A legújabb tervek szerint a két dokumentumot az amerikai és a cseh külügyminiszter június végén írja alá.