Az Erste Bank engedett a zöldek nyomásának
„Greenpeace több magyar zöldszervezettel közösen kampányt folytatott ennek a döntésnek az érdekében.
"Az osztrák lakosság nem akarja, hogy a pénzükből nukleáris beruházásokat támogassanak és az Erste figyelembe vette ezt jelenlegi visszalépésével” – mondta el Jurrien Westerhof, a Greenpeace energia-szakértője. „Reméljük, hogy ezt a jó példát követve hamarosan a többi bank is visszalép a nukleáris projektek szponzorálásától ”-tette hozzá.
Az Erste Bank mostanáig része volt annak a konzorciumnak, amely szlovák energiaprojekteknek nyújt anyagi támogatást. A támogatások nagy része a további két mohi reaktor felépítését hivatott elősegíteni.
Egy évvel ezelőtt született meg a megállapodás az újabb reaktorok építéséről a szlovák kormány és a szlovák villamos művek (SE - Slovenské Elektrárne) tulajdonosa, az olasz energiamulti ENEL között.
Az „új” 3-as és 4-es blokk az 1970-es évekbeli szovjet, VVER- 440/213 atomerőműi tervek alapján készülne el - figyelmeztet a nemzetközi zöldszervezet.
Nagyon örülünk, hogy a korábban öt nagy civil szervezettel( Védegylet, Energia Klub, Magyar Természetvédők Szövetsége, Levegő Munkacsoport, Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata) írt közös levelünk meghallgatásra talált és az Erste Bank Magyarország is világossá tette: az atomenergiát támogató beruházásnál fontosabb számára a magyar emberek egészsége és a környezet megóvása - hangoztatja a Greenpeace.
A zöldszervezet Mohi nukleáris beruházással kapcsolatos környezetvédelmi aggályai már a második nagy nemzetközi bankot győzték meg arról, hogy még idejében kihátráljon a pénzügyi finanszírozásból.
(NOL)