Már az ókorban is keresték a fájdalom nélküli szülés módjait, de csak pár évtizede találtak rá a szenvedés enyhítésének szinte kockázat nélküli lehetőségére, az úgynevezett epidurális szülésre. Az eljárást Magyarországon az esetek 10-20 százalékánál alkalmazzák csak, bár a legtöbb szülészeten meglennének a tárgyi feltételei.
Szülés - gyötrelem nélkül
Mióta a világ világ, a nők fájdalommal szülnek, s bár idővel csak a szép pillanatokra emlékeznek, azért jobban szeretnék kínlódás nélkül világra hozni gyerekeiket. "A szülés azért fáj, mert az emberi fej nagysága és a női medence átmérője olyan, hogy éppen átfér a csecsemő feje" - ad magyarázatot a jelenségre dr. Krasznai Péter, a Péterffy Sándor utcai kórház főorvosa. A hetvenes években ő kezdte el az epidurális szülést alkalmazni Magyarországon, s azóta ebben a kórházban az országos átlagnál háromszor többen választják ezt a lehetőséget a kismamák közül.
Az ember feje az agy fejlődésének eredményeként nőtt nagyobbra, mint a többi élőlényé, és éppen addig nőtt, ameddig még meg tudott születni a csecsemő. Nyolcvan-száz évvel ezelőtt azok a babák, akik nagyobb fejjel jöttek volna a világra, nem maradtak meg, de azóta a császármetszés fejlődésével ezek a kisgyerekek is világra tudnak jönni.
A szülési fájdalom azért alakul ki, mert a méh összehúzódása közben vérellátási zavar alakul ki a méh falában, az idegek és az erek is húzódnak, és a magzat elöl fekvő része fájdalomra érzékeny területeket nyom. Egy normál első szülés átlagosan nyolc órán át tart, ami nagyon megterheli a szervezetet. A fájdalomcsillapítás bonyolult feladat, mert megzavarhatja a szülést, sőt akár le is állíthatja. Ha az anya gyógyszert kap, az a méhlepényen át belekerülhet a magzatba, és károsíthatja. Ráadásul egészen másképp reagál a szerekre egy 60-80 kilogrammos felnőtt szervezete, mint egy háromkilós kisbabáé. Ezért is találtak rá nagyon nehezen a megoldásra.
Az első sikeres fájdalom nélküli szülést Viktória királynőnél alkalmazták. Kloroformot lélegeztettek be vele, de már akkor is tudták, hogy ezzel nagy veszélynek tették ki a királynőt és a csecsemőjét is. Ezért ez a módszer nem terjedt el.
Akadályozta a fájdalom nélküli szülés elterjedését az is, hogy az egyház - a bibliai tanításra hivatkozva, mely szerint fájdalommal szüld gyermeked - helytelenítette a kínok enyhítésére tett kísérleteket. Egészen a XX. század derekáig, amikor egy pápai értelmezés változtatott a régi felfogáson, jelezvén, hogy a bibliai mondatot átvitten kell értelmezni. Ez megnyitotta az utat az új lehetőségek előtt, amelyek egyike egy gázkeverék belélegeztetésével csökkentette a fájdalmakat. Ez a módszer azonban a szülés előrehaladtával nem elég hatásos. Alkalmaznak kis dózisú morfiumszármazékot is vajúdás közben, de ebben az esetben tudni kell, hogy mikor, milyen mértékben szabad adagolni.
A legkevésbé megterhelő és kockázatos megoldásnak az epidurális érzéstelenítést tartják. Ez nem zavarja meg a szülés folyamatát, nem árt a babának, nem befolyásolja a mama tudatát és mozgásképességét, és nem is drága, ezért széles körben lehetne alkalmazni. Hátránya viszont, hogy meg kell tanulni a technikáját, amikor a gerincvelő burka elé adnak be speciális érzéstelenítő oldatot, amellyel azokat az idegvégződéseket blokkolják, amelyek a szülési fájdalmat közvetítik. Némileg hasonlít az elv a fog érzéstelenítéséhez.
A hetvenes évek óta Magyarországon sokfelé elterjedt az alkalmazása, az OEP is finanszírozza, és nemcsak a nagyobb, hanem a kisebb szülészetek is rendelkeznek megfelelő eszközökkel, de sokfelé hiányzik a képzett szakember, aki alkalmazni is tudja a módszert.