Azt hitték, bezúzták, ám csak egy pincében várt sorsára az az 1200 könyv, amelyet még 1964-ben vittek el Szentesről. Hogy hova, azt ez év elejéig senki sem tudta. De ma már világos: Hódmezővásárhelyre.
Könyvek a pincéből
Történt 1897-ben, hogy Szentesen megalakult a Csongrád Vármegyei Történeti és Régészeti Társulat. A tagok önkéntes adományaiból jött létre egy könyvtár, amelynek egy részét a helyi múzeumban őrizték, másik hányada pedig a vármegyei közkönyvtárat alapozta meg. 1950-ben azonban Szentest leváltották, előbb Hódmezővásárhely, majd 1962-től Szeged lett a megye székhelye, így a megyei intézmények összecsomagoltak, és arrébb költöztek egy házzal.
1964-ben a szentesi múzeum könyvtárának legrégebbi kiadványait, közel ezerkétszáz könyvet vittek el ismeretlen helyre ismeretlenek - tájékoztatta lapunkat Béres Mária, a szentesi Koszta József Múzeum igazgatója. A munkatársakat akkoriban arról tájékoztatták, hogy az ódon köteteket bezúzásra ítélték. Több száz éves tudományos és bölcseleti kiadványokat, illetve kézzel írt könyveket fenyegetett a pusztulás. 2008 elejéig azt hitték, a kötetek valóban megsemmisültek.
Azt már korábban is tudták, hogy a bezúzásnak nem volt nyoma a levéltárakban, illetve azzal is tisztában voltak, hogy antikváriumokban sem bukkant fel kötet. Hogy mégis megtalálták a gyűjteményt, azt az internet tette lehetővé. A szentesiek ugyanis észrevették, hogy a vásárhelyi könyvtár régi köteteit bemutató listán 56 bezúzottnak hitt szentesi munka is szerepel. Hamar kiderült, hogy a Szentesről elhurcolt könyveket a hódmezővásárhelyi könyvtár pincéjében helyezték el, de különös módon a bezúzásról döntő illetékesek megfeledkeztek a régi kötetetekről. Később a vásárhelyi könyvtár rendszerezte és megmentette, egészen pontosan restauráltatta az értékes könyvritkaságokat.
A kötetek átnézése után vált egyértelművé, hogy mind megvan, az egyetlen hiányzónak hitt szentesi könyv pedig a szegedi megyei könyvtárban kapott helyet. Szentesre a közelmúltban a 102 legrégebbi munka tért vissza, ezekből nyílt bemutató a szentesi Koszta József Múzeum ligeti kiállítóhelyén a Múzeum a múzeumban címmel. A 102 között például Szenci Molnár Albert 1600-ban kiadott Bibliáját is megtekinthetik a látogatók.
A kincstalálás örömének múltával Béres Mária szerint eljön a vásárhelyiekkel a közös gondolkodás ideje. El kell ugyanis dönteni, hogy kinek a tulajdonát képezik a könyvek, de ez jogászi probléma, s nem múzeológusi. A szentesiek mindenesetre azt szeretnék, ha földrajzi, történelmi témájú könyvek visszakerülhetnének hozzájuk.