A Hamász és a Fatah egyezséget írt alá
A Hamász részéről Musza Abu Marzúk, az iszlamista szervezet politikai bizottságának második számú vezetője, a Fatah nevében pedig Azzam al-Ahmed, a Palesztin Hatóság elnökének képviselője írta alá az erről szóló közös nyilatkozatot.
A felek vasárnapi találkozója után kiadott közös nyilatkozat szerint a Fatah és a Hamász képviselői elfogadják a jemeni javaslatot, amelynek értelmében vissza kell térni "a gázai incidens" előtti helyzethez, és ennek érdekében a rivális szervezetek felújítják párbeszédüket.
A jemeni kezdeményezés előirányozza egyebek között, hogy a Gázai övezetben vissza kell térni a 2007 júniusa (a Hamász erőszakos hatalomátvétele) előtti helyzethez. Ezenkívül előre hozott választásokat javasol a palesztin területeken, és indítványozza a palesztin biztonsági szolgálatok politikai beavatkozástól mentes átszervezését a Palesztin Hatóság és egy palesztin nemzeti egységkormány vezetése alatt.
A két szervezet hosszabb ideje küzd egymással a mintegy négymillió palesztin feletti főhatalomért.
A két palesztin terület közül a Hamász ellenőrzi jelenleg a Gázai övezetet, a Fatah pedig Ciszjordániát. A közös nyilatkozat hangsúlyozza a palesztin nép és a palesztin terület egységét, de az egység helyreállításának részleteiről nincs szó a közös nyilatkozatban, ezeket későbbi tárgyalásaikon kellene tisztázniuk a két szervezet képviselőinek.
Ali Abdullah Szaleh jemeni elnök sürgette a feleket, hogy már a jövő hónap elején kezdjék el ezt a párbeszédet. Kérni szándékozik az Arab Liga tagállamaitól a pánarab szervezet március 29-30-i csúcsértekezletén, hogy fogadják el a jemeni tervet az arab országok közös rendezési terveként.
Megfigyelők szerint kétségessé teszi az egyezség értékét az a tény, hogy a két szervezet már az aláírás napján eltérően értelmezte a szanaai nyilatkozatot. A Fatahot vezető Mahmúd Abbász palesztin elnök a párbeszéd előfeltételének tartja, hogy előbb helyreállhasson elnöki hatalma a Hamász által uralt Gázai övezetben - tűnt ki Nabíl Abu Rudeinának, Abbász szóvivőjének vasárnapi nyilatkozatából. A Hamász ellenben elutasít minden előfeltételt, és a párbeszéd eredményeként képzeli el az egység helyreállítását - világlott ki Számi Abu Zuhri Hamász-szóvivő reagálásából.
Az iszlamista szervezet szóvivője szerint nem csak a Gázai övezetről kell tárgyalni, hanem Ciszjordániáról is, ahol a Fatah vezette Palesztin Hatóság menesztette a Hamász által irányított egységkormányt, és letartóztatta a radikális szervezet több hívét.
A Fatah tévedésből írta alá az egyezséget?
Tévedésből írta alá a Mahmúd Abbász palesztin elnök irányítása alatt álló palesztin szervezet, a Fatah képviselője a rivális Hamász mozgalommal a jemeni közvetítéssel vasárnap született egyezséget - legalábbis így véli Ahmed Korei, az Izraellel folytatott béketárgyalások palesztin főtárgyalója.
Ahmed Korei, az Izraellel folytatott béketárgyalások palesztin főtárgyalója hétfőn úgy vélekedett, hogy al-Ahmed meggondolatlanul, elhamarkodottan cselekedett. A Fatah képviselője az aláírás előtt felhívta telefonon Mahmúd Abbász elnököt, hogy tanácsot kérjen, de ő éppen nagyon elfoglalt volt, mert Dick Cheney amerikai alelnököt látta vendégül. Félreértés történt az aláírással. Abbász más tanácsadói is azt mondták, hogy al-Ahmednek nem kellett volna aláírnia az egyezséget.
Jasszer Abed Rabbo, a palesztin elnök közeli munkatársa a Palesztina Hangja rádióállomásnak nyilatkozva ezt a véleményt azzal magyarázta: a Hamász arra törekszik majd, hogy a párbeszéd vég nélküli tárgyalásokba torkoljon anélkül, hogy megszüntetné a katonai puccsot (azaz a korábban a palesztin kormány fennhatósága alá tartozó Gázai övezet feletti ellenőrzés erőszakos átvételét.)
(MTI)