Polgárok a biztosítók helyén?
Bár a szocialisták bejelentették, hogy a pénztártörvény sorsáról március végén, a pártértekezleten döntenek, lapunk úgy tudja, a koalíciós egyeztetésen a nagyobbik kormánypárt már ma kezdeményezi: vegyék ki a törvényből a magántőke piacra lépéséről szóló passzusokat. Vagyis: az egészségbiztosítási pénztárakat teljes állami tulajdonban szeretnék tartani.
Információink szerint az üzleti biztosítók belépésétől remélt öszszegek kiesésével kapcsolatban már készültek hatástanulmányok a Miniszterelnöki Hivatalban. Az egyik tanulmány egyebek mellett azt is vizsgálja, miként valósítható meg, hogy közvetlenül az állampolgárok vegyenek tulajdonrészt a pénztárakban, amint az Új tulajdonosi program egyébként is rendszeresíti ezt a lehetőséget. Szakértők szerint ez a megoldás módot adhatna a kormánypártoknak, hogy erősítsék a közbizalmat. Tény viszont, hogy nem lesz egyszerű rábírni a kisebbik koalíciós pártot az egészségpénztárakról szóló törvény módosítására. Kóka János, az SZDSZ elnöke már megüzente: ha nincs reform, nincs koalíció.
Lapunknak nyilatkozó szocialista politikusok szerint ahhoz, hogy Kóka szavait komolyan vegyék, tudniuk kéne, ki a legitim pártelnök az SZDSZ élén. Egyelőre abban is bizonytalanok, hogy kivel is kéne egyeztetni. Ráadásul a törvény módosításával kapcsolatban a szabad demokraták is megosztottak.
Tegnap Daróczi Dávid kormányszóvivő bejelentette: a kormány még nem alakította ki álláspontját az egészségbiztosítási reformtörvény esetleges módosításáról. Mindössze "zajlik az egyeztetés a koalíciós pártok között arról, milyen döntésekre lehet szükség".
Mindeközben nyilatkozatháború alakult ki a kieső vizitdíjbevétel pótlásáról. Hiába kezdett egyeztetni a szakmai szervezetekkel a probléma megoldásáról az egészségügyi miniszter, a feszültség nem oldódik.
Az Országgyűlés hétfőn döntött úgy, hogy nincs kompenzáció, inkább rendszerszerű megoldást keresnek az alap- és a járóbeteg-ellátó rendszer működőképességének megtartására. Erre 20 milliárd forint van. (Lapunk úgy tudja: a kaszszában 15 milliárdos többletet terveztek 2008-ban, és ehhez jöhet további 5 milliárd forint, ami a házi-gyermekorvosok felszabaduló vizitdíj-kompenzációjának összege.) Ebből növelnék a szakellátásért járó finanszírozási összeget, valamint bevezetnék a háziorvosi rendszerben a teljesítményelvű finanszírozást.
Az egészségügyi miniszter szerdán továbbra is azt mondta: nem lát más lehetőséget, mint hogy a házi-gyermekorvosok legyenek szolidárisak a többi háziorvossal. Horváth Ágnes szerint a vizitdíj pótlására három forrás adódik: a járulékemelés, az önrészfizetés, illetve az egészségbiztosítási alapon belüli átcsoportosítás. Miután a kormány nem akar járulékot emelni, az önrészfizetést a népszavazás elutasította, egyetlen lehetséges megoldás marad: a források átcsoportosítása.
Ezt a megoldást viszont a Magyar Orvosi Kamara és a Házi Gyermekorvosi Egyesület is elutasította. A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István szerint erkölcstelen és igazságtalan a gyermekorvosok vizitdíjpótlásából juttatni az orvosoknak. Hasonló állásponton van a Házi Gyermekorvosok Egyesülete is. Azzal érvelnek, hogy a népszavazás nem érinthette a büdzsében rögzített tételeket, a március 9-i döntés nem is vonatkozhat erre az elkülönített összegre.
Kósa Lajos próbapert és eljárást indít az OEP ellen
Debrecen önkormányzata pert és versenyhivatali eljárást indít az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellen, hogy a háziorvosok megkaphassák a vizitdíj miatt kieső bevételt. Kósa Lajos, a város polgármestere, a Fidesz alelnöke tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy gazdasági erőfölénnyel való visszaélés és tisztességtelen piaci magatartás miatt indítanak pert, illetve versenyhivatali eljárást, mert álláspontjuk szerint az OEP háziorvosokkal kötött formaszerződése valójában "diktátum", amelynek alapján az OEP jogszabályi változás esetén a szerződés finanszírozási oldalát egyoldalúan módosíthatja, egyeztetési kötelezettség nélkül. A Fidesz alelnöke úgy véli: bár a vizitdíjat a háziorvosok szedték be, a pénz az OEP-en keresztül érkezett a háziorvosokhoz, vagyis az OEP elismerte, hogy a háziorvosok által teljesített, ellenőrzött szolgáltatás finanszírozásának a vizitdíj is része. Ugyanakkor az egészségügyi törvény szerint az OEP köteles a teljesített és ellenőrzött szolgáltatást finanszírozni - tette hozzá a fideszes városvezető, aki arra számít, hogy a próbapernek országos hatása lesz. (MTI)