Megkapták, dupláznak

Százmillió dollár befektetésével 2010-ig megduplázza debreceni gyárának kapacitását a Teva: a cél évi 15 milliárd tabletta gyártása. A kormány kétmilliárd forinttal, Debrecen város adókedvezményekkel, parkoló létesítésével támogatja a beruházást. Az építkezés áprilisban kezdődik.

Az izraeli Teva magyarországi cége százmillió dolláros beruházással megduplázza debreceni tablettagyártó kapacitását, és ezzel 415 új munkahelyet hoz létre, amihez a társaság kétmilliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kap - jelentette be Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszter és Rózsa András, a Teva Magyarország vezérigazgatója.

Debrecen város százmillió forintot különített el parkoló építésére, de logisztikai fejlesztésekkel is támogatja a beruházást, továbbá azzal, hogy a cég bizonyos költségeket levonhat helyi iparűzési-adó-alapjából. - A Teva továbbra is Debrecen legnagyobb adófizetői közé tartozik - mondta
el tegnap Kósa Lajos polgármester.

A cég még január végén jelentette be, hogy egyedi kormánydöntéssel szeretne támogatáshoz jutni, ezért pályázatot nyújt be a Magyar Befektetésösztönzési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-hez (ITDH). Akkor 6-12 hónapra becsülték a döntéshez szükséges időtartamot.

- Mindig pesszimista becslést adunk. A Teva és a kormány rugalmasságának köszönhetően a megállapodás a vártnál gyorsabban megszületett - mondta lapunknak Gábor Péter, a Teva Magyarország üzletfejlesztési igazgatója.

Az üzem bővítése és az új, négyemeletes, szintenként 4500 négyzetméteres csomagológyár építése 2008 második negyedévében kezdődik, és várhatóan 2010-re fejeződik be. A beruházás révén a Teva évente 15 milliárd tabletta előállítására lesz képes. A termelés felfutását 2011-re tervezik, az export - mai árakon számolva - évi 200 millió dollárra rúghat.

Arról, hogy milyen pirulákat gyártanak majd, egyelőre nincs döntés. - Ennek jelentősége sincs, hiszen a teljes mennyiséget exportálni fogjuk - véli Gábor Péter. A gyártó gépsorok és egyéb szükséges eszközök beszerzése 2009-ben kezdődik.

Mint arról korábban beszámoltunk, az izraeli tulajdonú vállalatnak ingatlanvásárlásra nem kell költenie a cívisvárosban, hiszen jelenlegi területének mindeddig csak a felét építette be. Hamarosan azok a kétéves tanfolyamok is elindulhatnak, amelyek segítségével a cég biztosítani akarja a kellő számú, megfelelően képzett munkaerőt a térségben.

Magyarország mellett a Teva cseh, lengyel és ír leánycége is versenyben volt a beruházásért. - Az, hogy a fejlesztés itt valósul meg, a magyar menedzsmentnek és a kormányzat támogatási szándékának köszönhető - mondta Rózsa András vezérigazgató.

A Teva 1995-ben vásárolta meg a Biogalt, akkor évente 400 millió tablettát gyártottak - ez a mennyiség azóta a húszszorosára nőtt. A cég eddig összesen 520 millió dollárt fektetett be Magyarországon, és további 110 millió dollárt költött kutatás-fejlesztésre. A Teva jelenleg mintegy kétezer embert foglalkoztat, konszolidált árbevétele tavaly elérte a 175 milliárd forintot, ennek mintegy fele az exportból származott.

A gyógyszergyár a napokban jelentette be azt is, hogy ötvenmillió dollárt fektet csehországi üzemébe, amelyhez még 2005 nyarán jutott hozzá, amikor megvásárolta az Ivax gyógyszergyárat 7,5 milliárd dollárért.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.