Mi a sajnálatos? - Különös nyilatkozat a gárda-per botrányáról
"Megérkezett sajnálatos módon egy, a Magyar Gárda céljaival ellentétes célokat képviselő csoport is, és ebből alakult ki egyfajta vita, amelynek az eredménye az volt, hogy a rendőrséget igénybe kellett vegye saját biztonsági őrségünk, hogy nehogy véletlenül valamiféle további probléma keveredjen ki a dologból" - fogalmazott Szebeni László a közszolgálati rádió kora reggeli műsorában bejátszott nyilatkozatában, azt kommentálva, hogy szerdán a rendőrség közbelépésére volt szükség a bíróság épületében a Magyar Gárda perét kísérő botrányos események miatt.
A Fővárosi Bíróság elnökhelyettese azt is hangsúlyozta: a bíróságnak csak az a feladata, hogy a tárgyalóteremben megőrizze a rendet. Ott pedig - szavai szerint - nem történt semmi.
Szebeni László nem nevezte meg, melyik csoport megjelenése volt "sajnálatos". A rádió riportere úgy értelmezte a Fővárosi Bíróság elnökhelyettesének szavait, hogy azok Kolompár Orbánra, az Országos Cigány Önkormányzat elnökére vonatkoznak.
Kolompár Orbán szerdán úgy nyilatkozott az MTI-nek: azért akart bejutni a tárgyalásra, mert a bíróság nemcsak a gárdáról, hanem az egész magyarországi cigányságról is dönt, mert, ha feloszlatják a szervezetet, akkor egy békés, demokratikus ország jöhet létre. Az OCŐ elnöke a demokrácia és az emberi jogok lábbal tiprásának nevezte, hogy sem őt és társait, sem pedig a Magyar Gárdával egyet nem értő szervezetek vezetőit nem engedték be az árpádsávos kendőt viselők a Jobbik által életre hívott szervezet feloszlatását kezdeményező polgári per tárgyalására a Fővárosi Bíróságon.
Az ügyészség egyebek között azért kéri a Magyar Gárda feloszlatását, mert az egyesület működése a cigány népcsoport szabadságának és jogainak olyan fokú sérelmével jár, amely indokolja azt. Az OCÖ 70 ezer aláírást gyűjtött össze a Magyar Gárda ellen.
(MTI)