Orbán Viktor megelőzte Göncz Kingát a népszerűségi listán
Továbbra is alapvetően a pártpreferenciájuk alapján minősítik az emberek a politikusokat - többek közt ez derül ki a Szonda Ipsos által 2008 februárjában, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásból.
Arról sok szó esik, hogy a választópolgárok pártszimpátiája jelentős mértékben befolyásolja a politikusokról alkotott véleményeket. Az MSZP táborában Gyurcsány Ferenc a legkedveltebb (72 ponttal), a Fidesz támogatói körében Orbán Viktor (78 ponttal), az MDF híveinél Dávid Ibolya a favorit (75 ponttal). Az SZDSZ híveinél korábban Kuncze Gábor magaslott ki, távozása óta Göncz Kinga áll a rokonszenvlistájuk élén (most éppen 63 ponttal). De megfigyelhetők-e pártpreferenciától függetleníthető hatások, vannak-e karakteres kedvencei a különböző társadalmi csoportoknak? Az idősek körében Szili Katalin és Dávid Ibolya számít igazán rokonszenves politikusnak, a fiataloknál Fodor Gábor. Ez azt jelenti, hogy az adott korosztályon belül a kormánypártiak, az ellenzékiek és a bizonytalanok is az átlagosnál nagyobb pontszámmal értékelték őket. A diplomásoknál Sólyom László és Göncz Kinga elismertsége érdemel említést, a többi iskolázottsági csoportban nincsenek jellegzetes kedvencek. Mivel sem a foglalkozási csoportokban, sem az egyes települési típusokban, sem a férfiak és a nők körében nem találtunk az ottaniak által másoknál jobban kedvelt személyiségeket, ezért kijelenthetjük: a politikusok nem igazán jelennek meg a csoportérdekek és értékek képviselőiként. A pártpreferenciák szinte mindent felülírnak.
Az elkötelezettséggel nem rendelkező választópolgárok a politikusokhoz sem vonzódnak igazán, az általuk adott értékelések az átlagosnál kedvezőtlenebbek. Náluk Dávid Ibolya az első, akinek értékelése alig marad el az átlagostól (45 pont). Ugyanakkor a listájuk élvonalában - ahol egyébként ugyanazok szerepelnek, akik az öszszesített rangsor elején - már jóval kisebb rokonszenvmutatókat találunk (Sólyom Lászlóé 44 pont, Szili Kataliné 41 pont). Kritikus hozzáállásukat jól mutatja, hogy körükben átlagosan 5 ponttal alacsonyabb a politikusok népszerűségi indexe. Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor értékelései jól mutatják, hogy ebben a körben sok egykori MSZP-szavazókat találhatunk, olyanokat, akiknek a másik oldal sem jelent vonzerőt.
A Fidesz elnökét (33 pont) ugyan ők is rokonszenvesebbnek ítélik, mint a miniszterelnököt (27 pont), de amíg a teljes népességben Orbán előnye 17, itt a bizonytalanoknál csupán 6 pont.