A papír formái

Papírforma. Többször elhangzott ez a szó az idei Oscar-díjakat beharangozó, illetve azokat kommentáló véleményekben. Kérdés azonban, hogy ez mit is jelent tulajdonképpen.

 

 

 

Ha elfogadjuk, hogy Joel és Ethan Coen Nem vénnek való vidék című filmje tényleg az év legjobbja, akkor kedvünk, azaz "papírforma" szerint alakult az idei díjkiosztó: az abszurd thriller nyolc jelöléséből négyet váltott aranyszobrocskára (legjobb film, rendezés, adaptált forgatókönyv és férfi mellékszereplő). Ha azonban a szakmai szempontokat is figyelembe vesszük, nem biztos, hogy valóban a legjobb film kapta a legnagyobb elismerést. A Nem vénnek való vidék a testvérpáros életművében nem a legjobban sikerült film, ráadásul alulmaradt a tavalyi cannes-i versenyben Julian Schnabel Szkafander és pillangójával szemben. Igaz, utóbbi most nem került be a legjobb öt film közé. Úgy tűnik, végzetes hiba, ha egy amerikai pénzből készült produkció idegen nyelven szólal meg - ez esetben franciául.

Áttörésről is beszámolhatunk az Oscar történetének 80. díjkiosztója kapcsán: Marion Cotillard lett a legjobb színésznő Edith Piaf megformálásáért. A hazánkban is nagy sikerrel vetített mű ugyanis nemcsak francia nyelvű, de amerikai pénztől mentes európai koprodukció. Érdekes: tavaly Reese Witherspoont juttatta a csúcsra, hogy énekelt a Johnny Casht bemutató életrajzi műben.

De az is figyelemre méltó tendencia, hogy idén kizárólag európai színész kapott Oscart. A már említett Cotillard mellett Daniel Day-Lewis (legjobb férfi alakítás), Javier Bardem (legjobb férfi mellékszereplő) és Tilda Swinton (legjobb női mellékszereplő). Day-Lewis elismerése egyértelmű volt, miután ő mutatta be az idei mezőny egyetlen olyan teljesítményét, amely mellett egyszerűen nem lehetett szó nélkül elmenni. A Belső tenger óta Javier Bardem is népszerű a tengerentúlon, továbbá már volt korábban egy jelölése. Swinton díjazása viszont legalább akkora meglepetés, mint Cotillard-é, mivel az angol színésznő több mint húsz éve tartó, számos fesztiváldíjjal elismert pályafutását eddig még jelölésre sem méltatta az amerikai filmakadémia. A Tarr Béla Londoni férfijában is látható Swinton megdöbbent, és ügynökének köszönte a szobrocskát, "aki bevezette Amerikába".

Az utóbbi években nem múlt el díjkiosztó a stúdióízlést látványosan mellőző komédiák nélkül sem (Kerülő utak, Család kicsi kincse), ez most a Juno című tinimozi volt: úgy látszik, hogy ezeknek a műveknek maximum a forgatókönyvéért jár Oscar. A Juno kapcsán ez most a főállásban sztriptíztáncosnő, íróként szárnypróbálgató Diablo Codyé lett.

Az év egyik nagy vesztese a Vérző olaj című alkotás (Day-Lewis mellett csupán az operatőr Robert Elswit kapott aranyszobrot, ez a nyolc jelöléshez képest sovány eredmény). Hét jelöléséből csak egyet váltott díjra a Michael Clayton és a Vágy és vezeklés. A legnagyobb arculcsapást mégis a Bűbáj alkotói kapták, amelynek három betétdala is versenyzett, de a produkció mégis üres zsebbel távozott a ceremóniáról.

Ami biztos: a legjobb idegen nyelvű film díja sehogy sem "papírforma". Miután számos nagyágyú kiesett formai okok miatt (például az Oscar-díjas tajvani Ang Lee), Andrzej Wajda Katyn című monumentális eposzára esküdtek a legtöbben. A befutó végül a Die Fälscher (A pénzhamisító) című, osztrák-német koprodukcióban készült mű lett. A második világháborúban játszódó mozi egy koncentrációs táborban a náciknak fontot hamisító zsidókról szól - finoman szólva kommersz eszközökkel. Bár a film a tavalyi Berlinalén is versenyzett és több fesztiválon is megfordult, beszédes, hogy az Oscar az első nemzetközi díj, amit megkapott.

A friss Oscar-díjas Marion Cotillard a 9. helyen áll a francia filmsztárok 2007. évi pénzkeresési rangsorában, 1,15 millió euróval. A 31 éves színésznő nem ismeretlen a mozilátogatók előtt, hiszen olyan filmekben szerepelt, mint a Luc Besson fémjelezte Taxi széria. A nagy kiugrást számára az Edith Piaf életéről szóló film jelenti, melyért megkapta a Golden Globe-ot, a Brit Film- és Televízió Akadémia nagydíját, a francia filmesek legtekintélyesebb elismerését, a Césart, és tegnap az Oscart. Érdekesség, hogy a színésznő eredetileg elfogadta a szerepért megajánlott 495 000 eurót, ügynöke azonban ezt kevésnek találta, és felnyomta a gázsit 1,15 millió euróra. Marion Cotillard hamarosan két amerikai filmet forgat, az egyikben Johnny Depp, a másikban Catherine Zeta-Jones lesz a partnere. (R. M.)

Tilda Swinton és Marion Cotillard
Tilda Swinton és Marion Cotillard
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.