Törökország a kurdokra támadt
Az offenzíváról a török vezérkar tájékoztatott: e szerint a hadművelet még csütörtök este kezdődött. Mint honlapjukon olvasható, a török fegyveres erők (amelyek fontosnak tartják Irak területi egységét) "a lehető leghamarabb visszatérnek török területre", miután végrehajtották kitűzött feladataikat. Az NTV magántelevízió értesülése szerint tízezer katona vesz részt a határon átnyúló hadműveletben, amelyet a felkelők feltételezett állásai elleni légitámadások előztek meg.
A bagdadi kormánynak nincs tudomása semmilyen, a kurd felkelők elleni török szárazföldi hadműveletről - közölte tegnap Hosjar Zebari iraki külügyminiszter. Tájékoztatása szerint nem kaptak semmilyen értesítést az iraki határőröktől arról, hogy török csapatok átlépték volna az ország nemzetközileg elismert határait. A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) ugyancsak cáfolta a török szárazföldi hadművelet megindítását - írta az MTI.
Abdullah Gül török államfő telefonon tájékoztatta a hadsereg észak-iraki akciójáról Dzsalal Talabani iraki elnö-
köt - állította viszont a török elnök sajtószolgálata. A kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy a beszélgetés során Gül törökországi látogatásra hívta meg (az egyébként kurd nemzetiségű) Talabanit. Az Irakban állomásozó amerikai hadsereg szintén megerősítette a "korlátozott" török hadművelet tényét.
Ankara a PKK-t teszi felelőssé számos törökországi terrorista támadásért. A szervezet 1984 óta folytat fegyveres harcot azért, hogy Törökország délkeleti részén önálló kurd állam jöjjön létre.
Az Európai Bizottság felszólította Törökországot, hogy tartózkodjon az aránytalan mértékű katonai fellépéstől Észak-Irakban, a kurd lázadók üldözése közben. Az unió szoros figyelemmel kíséri az ezzel kapcsolatos fejleményeket - közölte Brüsszelben Nagy Krisztina, Olli Rehn bővítési biztos szóvivője. Az EU védelmi minisztereinek ülésén Szlovéniában tartózkodó Javier Solana, az unió külpolitikai főképviselője úgy nyilatkozott, hogy az akció "nem a legjobb válasz" Törökország részéről. Hozzátette, hogy Brüsszel nagyon fontosnak tekinti Irak területi épségét.
Nagy-Britannia is sürgette Ankarát, hogy a katonáit mielőbb vonja ki Észak-Irakból - jelentette a Reuters. Washingtoni illetékesek ugyancsak aggodalmuknak adtak hangot: egy magas rangú külügyminisztériumi tisztségviselő szerint a szárazföldi hadművelet "nem túl jó hír". Az Egyesült Államok (az EU-hoz hasonlóan) már korábban úgy vélte, hogy egy nagyobb támadás az egész térség stabilitását veszélyeztetné.