Kezdődik az Orbán-kampány

Orbán Viktor szerint az ország már nem ellenzéki pártnak, hanem a megoldás lehetőségének tartja a Fideszt. A pártelnök ma Tatabányán megkezdi a népszavazási országjárást. A Szonda Ipsos legfrissebb adatai szerint nagy, de csökkenő az igenek fölénye. Úgy fest, elmennének annyian szavazni, amennyi a Fidesz számára elég volna.

Ma Tatabányán kezdődik a Fidesz elnökének népszavazási kampánya. Ezt követően Orbán Viktor 19 nap alatt 19 megyébe utazik. A kampányzáró rendezvény március 7-én, Csepelen lesz. A pártelnök mellett a Fidesz számos vezető politikusa, Varga Mihály, Pokorni Zoltán, Kósa Lajos, Semjén Zsolt és Rogán Antal, továbbá az EP-képviselők közül Szájer József és Schmitt Pál is bekapcsolódik az országjárásba. Orbán elsősorban nem előadásokat tart, hanem egészségügyi és oktatási intézmények vezetőivel, orvosokkal, diákokkal találkozik.

A Fidesz feladata ma már több, mint egy klasszikus ellenzéki feladat, ez már a leendő nagy kormánypárti szerep felé való elmozdulás - mondta tegnap Orbán a közrádió Vasárnapi Újság című műsorában. "Az én érzésem az, hogy persze közjogi értelemben a parlamentben ellenzékben vagyunk, de az emberek már nem azt várják tőlünk, hogy ellenzékben legyünk, hanem azt, hogy mi legyünk az új irány. Hogy mutassuk meg, merre, hogyan" - fogalmazott. A népszavazás lehetséges hatásaival kapcsolatban Orbán úgy válaszolt: a referendum annyira egyedi, hogy a hatását is nehéz felmérni. Senki nem tudja, mit fog hozni. A pártelnök ezúttal is megismételte: az, hogy jelentős vagy elhanyagolható következménye lesz a népszavazásnak, attól függ, mennyien és hogyan szavaznak.

Ezzel egyetértett Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője is, aki tegnap Szegeden azt mondta, fontos, hogy minél többen vegyenek részt a március 9-i népszavazáson azok közül, akik nemmel akarnak voksolni. "Érdemes elmenni azoknak is, akik nemmel voksolnak, mert szavazatuknak komoly súlya van" - mondta a liberális politikus.

Sokan úgy gondolják, nemleges véleményüket ki lehet fejezni az otthon maradással is, vagy attól félnek, részvételükkel hozzájárulnak a referendum érvényességéhez. Ennek a feltétele azonban nem az 50 százalékos részvétel, hanem a választópolgárok 25 százalékának egybehangzó véleménye - hangsúlyozta az ügyvivő.

A legfrissebb kutatási adatok a Fidesz által kért "igen" fölényét, egyben a koalíciós "nem" erősödését mutatják. A lakosság egészének 70, 75, illetve 80 százaléka utasítja el a felmérések szerint sorrendben a tandíjat, a vizitdíjat, illetve a kórházi napidíjat - mondta Závecz Tibor, a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Fidesz szavazóinak több mint 90 százaléka a vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a tandíj eltörlését támogatná a népszavazáson - mondta Závecz. Az MSZP tábora különbözőképpen látja a három kérdést, a kórházi napidíjat illetően a cég felmérése szerint többen vannak, akik igennel szavaznának. A vizitdíj esetében fele-fele arányban vannak a szocialista támogatók és ellenzők, míg a tandíjat illetően már a nemek vannak többségben. Egy nem publikált friss felmérés szerint az MSZP-hívek álláspontja - Závecz szerint, feltehetően a kormány tájékoztató kampányának következtében - változott: az igenek aránya mind a három kérdésben csökkent, és oszlik a bizonytalanság.

Összességében a mérések azt mutatják, hogy mindhárom kérdésben a választópolgárok mintegy 40-50 százaléka fog igennel szavazni - összegezte Závecz Tibor.

Az országértékelő beszéd kampányfőpróba is lehetett
Az országértékelő beszéd kampányfőpróba is lehetett
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.