Kommunikációs zavar Brüsszelben a magyar privatizációs törvény körül
Kommunikációs zavar keletkezett az Európai Bizottságon azzal kapcsolatban, pontosan hol tart a magyar privatizációs törvényről indított brüsszeli szabálysértési eljárás.
Az elmúlt napokban a brüsszeli testület több illetékese is úgy nyilatkozott, a bizottságon döntés született arról, hogy a dossziét az Európai Bíróság elé utalják. Charlie McCreevy belső piaci biztos még csütörtöki sajtótájékoztatóján is azt mondta, a törvény tekintetében a bizottság "várja a bíróság döntését".
A luxembourgi székhelyű bíróságra ugyanakkor mindeddig nem érkezett beadvány a törvénnyel kapcsolatban.
McCreevy szóvivője a biztos kijelentését módosítva elmondta: az Európai Bizottság már valóban határozott arról, hogy az ügyet a bíróság elé utalja, a dosszié azonban még jelenleg is a bizottság jogi szolgálatánál van, ahonnan még nem küldték tovább a luxemburgi testületnek.
Hivatalosan nem közölték a késlekedés okát, sajtóinformációkból azonban tudni lehet, hogy az ügyet egy ideig az tartotta vissza, hogy a 2006 decemberi eredeti döntés óta módosult a törvény szövege, és Brüsszelben tanulmányozták a változtatásokat.
Másfelől McCreevy már tavaly - például Kóka János akkor gazdasági miniszternek írt levelében - utalt arra, hogy a bizottság a lex Mol néven emlegetett új jogszabály vizsgálatát összekötheti a privatizációs törvény ügyében indult eljárással, azaz a procedúra folytatására kényszerülhet, ha a magyar hatóságok által fontolgatott intézkedések megakadályozzák a részesedésszerzést stratégiainak tekintett vállalatokban, így a Molban.
A legutóbbi nyilatkozatok arra engednek következtetni, hogy bár hivatalosan a privatizációs törvény bíróság elé utalása megkapta a zöld fényt, az irat tényleges elküldésével a bizottság megvárja a lex Molról folyó vizsgálat eredményét.
Utóbbi legkorábban a hónap végén születhet meg, függően az elemzés haladásától és a bizottság napirendjének sűrűségétől. Elképzelhető ugyanakkor az is, hogy Brüsszel sem az ügy lezárásáról, sem a következő szabálysértési szint megkezdéséről nem dönt, hanem pótlólagos információkat kér a magyar illetékesektől.
(MTI)