Orvosok a kormány ellen - Bécsben is
Az orvosok nyugati szomszédunknál sem rajonganak a reformért. Ezt jól jelzi az osztrák kancellár képe az orvosi rendelőben, ami csak az első pillantásra zavarhatja meg a szemlélőt. Aki ugyanis közelebbről szemügyre veszi a plakátot, a nem éppen hízelgő szövegből, no meg az aláírások gyűjtésére szolgáló ívekből hamar rájön, miről van szó valójában. A frappáns német kifejezés egyetlen jelzőbe sűríti a véleményt, miszerint Alfred Gusenbauer kancellár szociáldemokrata létére már csak múlt időben mondható a szociális igazságosság harcosának. A kancellárnak csak saját karrierje, míg a plakátokat elhelyező Bécsi Orvosi Kamarának a betegek jövője a fontos. Ezért ösztönzik a rendelőkben megfordulókat arra, hogy csatlakozzanak a jobb orvosi ellátás, a terápia szabad megválasztása, az egészségügyben megvalósuló szociális partnerség érdekében indított aláírásgyűjtéshez.
A kancellár ellen megfogalmazott súlyos vád alapja, hogy Gusenbauer nemet mondott a pénzügyi válsággal küzdő egészségpénztárak költségvetési megsegítésére. Ausztriában egyetlen állami ernyőszervezethez tartozó kilenc regionális - tartományi -, illetve néhány ágazati pénztár nyújtja a kötelező egészségügyi alapbiztosítást; üzleti alapú magánbiztosítóval csak ezen felül, különleges szolgáltatásokra lehet szerződni. A központi pénztárba bekerülő, a fizetésből levont járulékok az orvosi ellátást, a gyógyszertámogatást, a kórházi alapba történő befizetést fedezik (hasonlóan a Magyarországon bevezetés előtt álló rendszerhez), ám 2007-ben a kiadások soha nem látott mértékben haladták meg a bevételeket. A tavalyi teljes deficit 336 millió euró - a legnagyobb hiánnyal (102 millió euróval) a bécsi pénztár "dicsekedhet".
Most először a kilenc tartományi pénztár közül egy sem zárta nyereséggel az évet. Az egészségügyi rendszer reformja takarékoskodást jelent: kórházi ágyak megszüntetésével, a gyógyszerek felírásának kontrolljával és korlátozásával, észszerűsítésekkel próbálják leküzdeni a hiányt. A kulisszák mögötti tárgyalásokon állítólag szó van az orvosok és a pénztárak közötti szerződések felülvizsgálatáról, egy-egy szerződés idő előtti felbonthatóságának bevezetéséről, az egy kezelésért a pénztártól járó tiszteletdíj lefaragásáról is. Minderről anélkül indultak meg a tárgyalások, hogy azokba az érintetteket, illetve azok képviselőit, a kamarákat bevonták volna.
A bécsi kamara március végéig gyűjti az aláírásokat - időközben elképzelhető, hogy más tartományok is csatlakoznak a kezdeményezéshez. Az íveket személyesen Gusenbauer kancellárnak kívánják átadni, mivel általános nézet, hogy a döntéseket nem az illetékes (néppárti) miniszter, hanem a kormányfő hozza.
l A társadalmi szervezeteket, szakszervezeteket és politikai csoportokat tömörítő Magyar Szociális Fórum - Szociális Kerekasztal arra szólítja fel a köztársasági elnököt, hogy tartson ki elutasító álláspontja mellett, és továbbra se írja alá az egészségbiztosítás üzleti alapokra helyezése előtt utat nyitó törvényt. Indoklásuk szerint a társadalom többsége elutasítja a jogszabályt. (Ezt Sólyom László nem teheti meg, mert nincs rá lehetősége
- a szerk.) (Munkatársunktól)