Az újrajátszásban is hozták a papírformát
Mindössze egy szavazattal kapott kevesebbet az egészségbiztosítás finanszírozásának átalakításáról szóló törvényjavaslat tegnap, mint december 17-én. Akkor 204, most 203 igennel fogadták el a koalíciós képviselők. Az egy hiányzó voksot meg is lehet találni. Karsai József akkor igennel szavazott, most nemmel. (A képlet ennél bonyolultabb, mert sok hiányzó is volt decemberben és most is, de a végeredmény ennyire leegyszerűsíthető.)
A Sólyom László köztársasági elnök által még decemberben visszaküldött javaslat vitáját újra meg kellett nyitni. A több mint négyórás szóváltásban Horváth Ágnes egészségügyi miniszter expozéját követően a frakcióvezetés intencióinak megfelelően Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság elnöke és Vojnik Mária, a kormánypárt szakpolitikusa szólalt fel a legtöbbet szocialista részről. Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa nem találta a módosítások között azokat, amelyek orvosolnák az államfő által feltárt bajokat. Mikola a francia példát hozta fel, amelyben három külön biztosító működik teljes állami felügyelet alatt; probléma nélkül. A Fidesz-kormány egykori egészségügyi minisztere a profitorientáltság veszélyeire hívta fel a figyelmet, mondván "nincs olyan bankár, befektető, aki nem akar majd jól járni. Soha nem látott izgalom van Magyarország legnagyobb pénzintézetében" - fogalmazott Mikola István. "Sötét nap ez, mint november 4-e" - fogalmazott Molnár Oszkár Fidesz-képviselő. A kereszténydemokrata Nagy Kálmán tragikusnak nevezte, hogy a törvény elfogadására a betegek világnapján kerül sor. Nagy hozzátette: Budapest-centrikus rendszerről van szó, a vidék nyomora mellett. Ehhez kapcsolódóan Kupper András (Fidesz) azzal érvelt, hogy nem lehet szó versenyről akkor, amikor bizonyos vidéki régiókban a biztosítottaknak nincs lehetőségük más kórházat választani, mert több tíz kilométeres körben csak egy egészségügyi intézmény van.
- Sok időt vesztettünk, ne vesztegessünk további tíz évet - mondta fe
Holnap döntenek a kormánybiztosról
A név szerinti szavazás során az ellenzéki oldal képviselői mind nemmel szavaztak. Nem volt ott a teremben az MDF-es Csapody Miklós és Almássy Kornél. A szocialista oldalon a betegséggel bajlódó Gál Zoltán és a külföldön tartózkodó Filló Pál maradt távol, a súlyosan beteg Toller László és Horn Gyula vagyonnyilatkozatuk be nem adása miatt nem is élhetett volna szavazati jogával. Az MSZP frakciójában korábban Karsai József és Farkas Imre felmentést kért a szavazás alól, de nem kapott. Karsai ennek ellenére nemmel szavazott a Fidesz vastapsát kiváltva, Farkas Imre viszont nemcsak a szavazástól (ahogyan tette decemberben), de a teljes munkanaptól is távolmaradt. Mindkettejük ügye a frakció fegyelmi bizottsága elé kerül, majd a testület által megfogalmazott - vélhetően elmarasztaló - javaslatról ismét a képviselőcsoport dönt.
A név szerinti szavazás monotonitását Pósán László fideszes képviselő "nem, nem, soha!" felkiáltással törte meg, míg a szocialista Sándor István a hangos "igen" mellett látványos kézmozdulatokkal kívánta elmondani, hogy a házára dobott Molotov-koktél csak megerősítette döntésében: "nem győzhetnek a dobálók!"
A szavazás végeredményének bejelentése után Kóka János pártelnök-frakcióvezető köszöntötte Horváth Ágnes szakminisztert, aki kollégáival light kólával koccintott a sikerre.