Az OVB nem döntött a Fidesz kormánykampányt sérelmező beadványáról
A Fidesz beadványában állásfoglalást kért arról, hogy a kormányra is vonatkozik-e az az 1997-es alkotmánybírósági határozat, amelynek értelmében az alkotmányos szerveknek tartózkodniuk kell a kampányba való beavatkozástól.
A másfél órás szakmai, időnként politikai megjegyzésektől sem mentes vitában a Fidesz képviseletében szót kapott Répássy Róbert, aki azt hangoztatta: elfogadhatatlannak tartják a kormány - az ingyenesen terjesztett, Új Magyarország című színes kiadványokban megjelenő - egyoldalú tájékoztatását a népszavazási kérdésekről. Mint közölte, álláspontja szerint az alkotmány tartózkodást, hallgatást, "de minimum semlegességet" ír elő a kormánynak a népszavazás idején. Utalt arra is, hogy míg a kormány közpénzből kampányol, addig a kampányban részt vevő szervezetek egyáltalán nem kapnak központi forrást álláspontjuk bemutatására.
Az OVB tagjai egyelőre abban sem tudtak egyetértésre jutni, van-e egyáltalán a testületnek hatásköre az ügyben. Fazekas Mariann például úgy vélte, hogy az OVB nem értelmezheti az Alkotmánybíróság erre vonatkozó egyetlen határozatát sem, így azt sem, amit a Fidesz beadványa említ. Több OVB-tag párhuzamot vont a mostani kormánykampány, és az Orbán-kormány utolsó évében kiadott Széchenyi-terv kampánya között, amikor ugyancsak közpénzeket fordítottak a program népszerűsítésére. Arra is utaltak, hogy az OVB akkor nem emelt kifogást.
Répássy Róbert ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy a Széchenyi-tervről nem tartottak népszavazást, így a két esetet nem lehet összevetni.
Halmai Gábor OVB-tag szerint a kormánynak kötelessége, hogy érveljen, mint mondta, ha ezt nem tenné, az politikai öngyilkosság lenne. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormánynak "tájékoztatási kötelezettsége" is van, így nem hallgathat.
Poczkodi Balázs szerint a kormánynak nincs joga a népszavazás megzavarására, ám úgy vélte, hogy a kormány politikáját népszerűsítő brosúra nem zavarja meg a népszavazási eljárást.
Szoboszlai György OVB-tag, aki az említett döntés idején is tagja volt a testületnek, azt mondta: ő már 2002-ben sem értett egyet a határozattal, és azt javasolta, hogy a vitát újra meg kellene nyitni.
A vita folytatását a jövő hétre halasztó döntést a nyolc jelenlévő OVB-tag közül heten szavazták meg, egy tartózkodás mellett.
Répássy Róbert a Fidesz frakcióigazgatója az OVB ülése után tartott sajtótájékoztatóján elmondta: sajnálják, hogy az Országos Választási Bizottságnak (OVB) nem sürgős a kormány egyoldalú népszavazási propagandájának a leállítása. Szerinte nem meglepő, hogy a kormánypárti többséggel működő bizottság - miután 15 hónapig akadályozta a népszavazást - most nem sietteti a "kormánypropaganda" megállítását. A kormány által az emberek érdekei ellen, közpénzből folytatott kampány semmiképpen nem nevezhető pontos és kiegyensúlyozott tájékoztatásnak - mondta. Megdöbbentőnek nevezte az OVB elnökének kijelentését, amely szerint - ahogy Répássy Róbert összefoglalta - a kormánynak az lenne a kötelessége, hogy kampányoljon a saját programja ellen indított népszavazáson. Hozzátette: "Ezzel mélységesen nem értek egyet, (...) elképesztőnek tartom, hogy ez egyáltalán megfogalmazódhatott".
A frakcióigazgató úgy vélte, hogy az OVB-nek lenne az ügyben tennivalója, és nem értett egyet az OVB egyes tagjainak azon álláspontjával, mely szerint a bizottságnak ki kell maradnia a döntésből. Nem szeretnék, hogy az OVB megint időhúzásra játsszon, mert egyre közelebb kerülnek a népszavazás dátumához. (MTI)