Hármas székcsere Moszkvában

Hármas helycserére számítanak Moszkvában. A Gazprom igazgatói tanácsának elnöki tisztét várhatóan Viktor Zubkov tölti be azután, hogy az orosz gázmonopólium it-jének élén álló Dmitrij Medvegyevet államfővé választják. Vlagyimir Putyin elnök pedig májustól Zubkovot váltaná a miniszterelnöki poszton.

Korábban ugyan felmerült, hogy Putyin a Gazprom vezetőjeként őrizné meg politikai befolyását, ám az alkotmány szerint posztjáról a márciusi elnökválasztások után két hónappal távozó államfő kijelentette: nem kíván üzleti struktúra élére állni.

Zubkov helyét már eldöntött kérdésként kezeli az orosz sajtó, igaz, nem zárja ki, hogy a júniusi döntés előtt négy hónappal beharangozott Zubkov neve csak az igazi jelölt elfedésére szolgál. A kormányfő kinevezése mindenestre a újra a "szilovikok" - a Szövetségi Biztonsági Szolgálathoz (FSZB) közelálló csoport - gyengítésének jele, a Kreml "liberálisnak" becézett csoportjával szemben. Putyin először a viszonylagos ismeretlenségből előhúzott Zubkov szeptemberi kormányfői kinevezésével, majd Medvegyev elnökjelöltségének támogatásával húzta keresztül a "szilovikok" terveit, akik Szergej Ivanov egykori védelmi miniszter, jelenleg a hadiiparért is felelős első kormányfőhelyettes kinevezésére és elnökjelöltségére számított.

Sokan Ivanov önállósodásának veszélyével magyarázzák, hogy Putyin Medvegyev mellett döntött, aki mellett a jelenlegi elnök könnyebben mentheti át hatalmát kormányfőként. Erre utal a március 2-án esedékes választási kampány visszafogottsága is, amelyben Medvegyev nem kapott önálló arculatot, a választók szemében továbbra is "Putyin embereként" jelenik meg. Ezt erősítik a közös útjaikról szóló bejátszások is. Ráadásul Medvegyev nem vesz részt a televíziós vitákban, amely így a kommunistákat vezető Gennagyij Zjuganov, a populista Liberális Demokrata Párt élén álló Vlagyimir Zsirinovszkij és a kívülről érkezett, Kremlhez lojális demokrata, Andrej Bogdanov között zajlik le. (Tegnap a Legfelsőbb Bíróság jóvá hagyta a Központi Választási Bizottság döntését, amely szerint az ellenzéki Mihail Kaszjanov, Putyin első elnöki ciklusának kormányfője nem vehet részt az elnökválasztáson.)

A lényegében eldöntöttnek tekintett elnökválasztás veszélye az alacsony részvétel, bár az érvényesség nincs a részvételi arányhoz kötve. A héten Szentpétervár kormányzója lakóközösségi vezetőknek javasolta, hogy alacsony részvétel esetén kapcsolják ki a gáz- és vízellátást az érintett körzetekben. Valenytina Matvijenko kijelentését a városi törvényhozás csupán lelkesítő viccnek minősítette.



 
Atomenergetikai állami korporáció jön létre Oroszországban az orosz atomenergia ügynökség helyett. A nevét megőrző Roszatom magába foglalja a polgári és a védelmi célú atomenergetikai programokat. Vezetője az ügynökség jelenlegi vezetője, Szergej Kirienko, aki szerint az új korporáció a szektorban élesedő verseny legerősebb szereplője lehet.

Oroszország jelenleg hét erőművet épít egyszerre külföldön, köztük Kínában és Iránban is.

Kirienko "előléptetésének" oka lehet, hogy a múlt héten kereskedelmi megállapodás született az Egyesült Államokkal, amelynek értelmében Washington eláll az orosz urán eddigi korlátozásától 2011-től. Az Egyesült Államok 2020-ra a korábbi 16 ezer tonnáról félmillió tonnára növeli uránimportját Oroszországból.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.