Újraosztják az uniós agrárpénzeket
A kohéziós alapok és a mezőgazdasági támogatások napjainkban az EU-források 77 százalékát teszik ki - figyelembe véve azonban az új feladatokat - például a klímaváltozással kapcsolatos teendőket, az energiaproblémákat, vagy a tervezett nyugat-balkáni EU-bővítés költségeit - elképzelhetetlennek látszik, a mostani arányok fennmaradjanak, mivel alig nagyobb tortát kell majd több szeletre osztani.
Tabajdi Csaba, az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának magyar tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós támogatási rendszer mostani formájában nem segíti eléggé a hazai agrárszerkezet torzulásainak csökkentését. Ennek oka, hogy miközben a gabonát Brüsszel "agyontámogatja", a nálunk rendkívül fontosnak számító sertés-, baromfi-, vagy a zöldség-, gyümölcs- és borászati ágazatok mostohagyereknek számítanak, és alig jut nekik valami az uniós forrásokból.
A EP mezőgazdasági bizottságában ezért mind erősebb az a vélekedés, hogy a közös agrárpolitikában mélyreható reformokra van szükség - a jelenleginél átláthatóbb, egyszerűbb, a kivételezéseket lefaragó rendszert kell az új költségvetési időszakra kialakítani. A reformok szempontjából Tabajdi szerint meghatározó lehet az idei év második fele, amikor az uniós agrárlobbi vezető erejének számító Franciaország tölti majd be a soros elnöki szerepet, amely újabban maga is a reformok szükségességét hangoztatja.
Magyarországnak nem lehet mindegy, milyen irányban indulnak majd be a reformok - ezért már a kezdetektől nagyon aktívan kell hallatnia hangját a vitákban, hogy a hazai agrárium érdekei megfelelően tükröződjenek majd az új rendtartásban. - hangoztatta az EP agrárbizottságának magyar tagja.
Magyar tárgyalási koncepció kialakítására van szükség, amelybe Tabajdi szerint a szakma legtekintélyesebb képviselőit is be kell vonni. Mindenekelőtt azt a dilemmát kellene eldöntenünk: próbáljunk-e foggal-körömmel ragaszkodni minden eurócent támogatáshoz 2014-után is, vagy inkább olyan reformcsomag létrejöttét támogassuk Brüsszelben, amely a várhatóan kevesebb uniós támogatás ellenére a mostaninál hatékonyabban előmozdítja a magyar agrárium szerkezetváltását, torzulásainak enyhítését.
A koncepció kimunkálását előre lendítheti a Nádudvaron tavasszal tervezett nagyszabású agrártanácskozás.