Szájer: "Gyurcsány az ellenfél oldalára állt"

Tabajdi: Fideszes álviták helyett magyar koncepciót 2014-től a KAP-hoz!
"A gazdák becsapásával egyenértékű, ha azzal hitegetjük őket, hogy 2013 után is minden marad a régiben" - írta vasárnapi közleményében Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő álláspontját tolmácsolva a magyar EP-képviselők szocialista csoportja.

A közlemény úgy fogalmaz, "Szájer József és Glattfelder Béla Gyurcsány Ferenc miniszterelnök davosi kijelentésével kapcsolatban tartott mai sajtótájékoztatójukon ismét bebizonyították, hogy milyen felelőtlenül politizálnak. A magyar miniszterelnök Davosban arról beszélt, hogy egy sor külső és belső kényszer és körülmény miatt 2014-től nem tartható fent változatlan formában a Közös Agrárpolitika. Elvárható lenne, hogy Szájer és Glattfelder képviselők ismerjék az európai realitásokat és trendeket.  Uniós körökben nyilvánvaló, hogy 2014-től az Európai Unió költségvetésében nem tartható a Közös Agrárpolitika finanszírozásának jelenlegi részaránya.  Magyarország másokkal összefogva törekszik e trend ellensúlyozására, de a Fidesz "nemzetvédő" populizmusa ezt nem segíti" olvasható a közleményben, amely szerint a Fidesz "belpolitikai viharkeltés céljából magyarázza félre a miniszterelnök szavait." "Magyarországnak élére kell állnia a KAP 2013 utáni reformjának, amely egy igazságosabb elosztást jelent mind a régi és új tagállamok és a különböző szektorok között" - áll a közleményben. "Erre kellene koncentrálnunk és nem a hisztériakeltésre.  A kormány és az MSZP már elkezdte azt a koncepcionális felkészülést, hogy milyen irányba lenne célszerű a közös agrárpolitikát megreformálni, az új tagországok számára hátrányos igazságtalanságokat és szektoriális torzulásokat orvosolni" (...) "A közös agrárpolitika mostani formájában fenntarthatatlan, átláthatatlan, igazságtalan és finanszírozhatatlan és a magyar nemzeti érdekek szempontjából nagyon ellentmondásos" - jelentette ki Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának egyetlen magyar főtagja, az MSZP EP Delegáció vezetője, az új tagállamok agrárcsatlakozásáról szóló EP jelentés szerzője.(OS)
Gyurcsány Ferenc az ellenfél oldalára állt az uniós agrártámogatásokkal kapcsolatban, a kérdésben nemcsak a magyar gazdákkal, de a kormány álláspontjával is szembe megy - mondta Szájer József fideszes EP-képviselő vasárnap Budapesten.

"Gyurcsány Ferenc ebben a vitában az ellenfél oldalára állt, Az Európai Unióban folytatott vitában gyengítette azt a pozíciót, amely ezeknek a támogatásoknak a megőrzésére irányul. Mindezt tette azért, hogy jó színben tüntesse fel magát a globális tőke és néhány európai kormány képviselője előtt" - mondta Szájer József.

Felszólítjuk a kormányfőt, hogy vonja vissza davosi kijelentését és ne tegyen olyan nyilatkozatokat a nemzetközi sajtó előtt, amelyek a magyar érdekekkel ellentétesek - hangsúlyozta Szájer József.

Az EP-képviselő rámutatott: ha az unió a társ- vagy a nemzeti finanszírozásra térne át a mezőgazdasági támogatások esetén, akkor a kieső közösségi pénzeket Magyarországnak kellene pótolnia. Így Magyarországnak a jelenlegi rendszer fenntartása az érdeke - fűzte hozzá.

A kormányszóvivői iroda vasárnap az MTI-nek hangsúlyozta, a magyar gazdák nem járhatnak rosszabbul 2013 után sem. A gazdák érdeke ugyanaz, mint a többi emberé: a cél, hogy minél nagyobb jövedelmük származzon a piacról, ne pedig támogatásokból - áll a közleményben. A kormányszóvivői iroda reagálása szerint kommunikációs trükközés, amikor a Fidesz megpróbálja átértelmezni a miniszterelnök szavait, és utólag belemagyarázni azt, amit Gyurcsány Ferenc nem mondott, de a tényeket nem tudja megváltoztatni a Fidesz sem. "Tény, hogy a magyar gazdák kétszer annyi támogatást kaptak már 2007-ben is, mint 2002-ben. Tény, hogy még tovább fog növekedni ez az összeg 2013-ig, mert az unió érvényben lévő szabályai szerint a magyar gazdák támogatási szintjét közelítik a régi tagok, az EU 15-ök gazdálkodóinak támogatási szintjéhez" - olvasható a közleményben. A kormányszóvivői iroda szerint tény az is, hogy az árak emelkednek a világpiacon, mert egyre nagyobb a kereslet, így egyre több árut lehet eladni egyre magasabb áron. Ha pedig a gazdák piaci bevételei tartósan magasak lesznek, akkor ez 2014 után lehetőséget ad az uniós támogatási rendszer újragondolására - áll a közleményben.
A davosi beszéd nemcsak a józan ésszel, nemcsak a magyar érdekekkel, hanem a magyar kormány tavaly elfogadott álláspontjával is szembe megy. A kormány 2007 augusztusában hozott határozatában ugyanis kimondta: amennyiben a közös agrárpolitika (KAP) a társfinanszírozás, vagy csak a nemzeti finanszírozás irányába mozdulna el, akkor Magyarország nem tudna lépést tartani a gazdagabb tagállamokkal - húzta alá.

 

Glattfelder Béla EP-képviselő a sajtóértekezleten kiemelte: az Európai Unióban éles vita folyik a közös agrárpolitikáról. Magyarország a KAP jelenlegi formájának megtartásában érdekelt, azért is, mert 2014-ben - és az azt követő hét évben - a területalapú támogatásokból 400 milliárd forint jutna évente Magyarországnak.

Gyurcsány Ferenc davosi kijelentése szakmailag megalapozatlan és diplomáciai szempontból sem védhető
- tette hozzá.

Glattfelder Béla hangsúlyozta: a magyar kormányfői nyilatkozat a KAP eltörlését szorgalmazó brit álláspontnak kedvez. Az angoloknak nagyon kell egy olyan szereplő, akire rá tudnak mutatni, hogy az övékkel azonos álláspontot képvisel, még akkor is, ha ez saját érdekeivel ellentétes. Ez gyengítheti a magyar pozíciókat a franciák vezette tárgyalásokon - húzta alá.

Szájer József kiemelte: a Fidesz lépéseket tesz annak érdekében, hogy a 2011-es magyar EU-elnökség idején Magyarországnak egységes álláspontja legyen a közös agrárpolitika jövőjéről. Szerinte megvan a pénz a KAP folytatására.

Gyurcsány: a mezőgazdaság a támogatások nélkül is jövedelmezővé válhat

Az International Herald Tribune csütörtökön írt arról, hogy Gyurcsány Ferenc a davosi Világgazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén hangsúlyozta: a globálisan emelkedő élelmiszerpiaci kereslet és árak fényében a gazdák kevésbé vagy egyáltalán nem lesznek ráutalva támogatásokra. Gyurcsány Ferenc a davosi Világgazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén az Európai Unió agrártámogatási rendszerének felülvizsgálata és átalakítása mellett érvelt. A Párizsban megjelenő angol nyelvű lap tudósítása szerint a magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy a globálisan emelkedő élelmiszerpiaci kereslet és árak fényében a gazdák kevésbé vagy egyáltalán nem lesznek ráutalva támogatásokra.

"Számos elemző stagnáló vagy csökkenő energiaárakra számít, de az élelmiszerárak emelkedni fognak, melynek következtében a mezőgazdaság jövedelmezővé, és állami támogatások nélkül is működtethetővé válik" - idézte a lap a magyar kormányfőt.

2013-ig maradjon érvényben a jelenlegi rendszer

Gyurcsány Ferenc ezt követően az MTI-nek adott interjújában azt hangsúlyozta: a mezőgazdasági támogatáspolitika nem igazodhat az éves változásokhoz, 2013-ig érvényben kell hagyni, az árak változásától függetlenül.

"Ellenállnánk, hogy beavatkozzon az unió a támogatásokba, csak azért, mert jók az árak" - jelentette ki a miniszterelnök.

Erre reagálva az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának fideszes elnöke pénteken bejelentette: a testület rendkívüli ülést tart hétfőn Gyurcsány Ferenc miniszterelnök davosi kijelentése ügyében.

Daróczi Dávid kormányszóvivő ezt követően az MTI-nek kiemelte: Gyurcsány Ferenc Davosban egyértelműen a 2013 utáni időszakról, az Európai Unió következő költségvetési ciklusáról beszélt. Az ellenzék hiába próbálja félrevezetni az embereket, mert a gazdák pontosan tudják, hogy a mezőgazdasági termékek drágulása számukra jó hír, hiszen így több pénzt kapnak a termékeikért a piacon - tette hozzá a kormányszóvivő.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.