Panasszal él a hvg.hu munkatársa
Panasszal él a rendőrség eljárásával szemben Barcs Miklós, a hvg.hu munkatársa a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) civil szervezet jogsegélyszolgálatán keresztül - közölte Hirschler Richárd, az internetes lap főszerkesztője kedden az MTI-vel.
A főszerkesztő azt mondta: munkatársa kifogásolja az előállítását, amire szombaton került sor, amikor munkáját végezve tudósítani próbált egy be nem jelentett tüntetésről, és sérelmezi azt is, ahogyan előállítása után a kőbányai rendőrkapitányságon bántak vele. (A TASZ a kőbányai rendőrkapitányságon felvett jegyzőkönyv másolatát már bekérte, de azt egyelőre nem találják. "Eltűnt.")
Barcs Miklóst a rendőrök feltartóztatták, igazoltatták, majd rabomobilban a kőbányai kapitányságra vitték, és csak másnap, a hajnali órákban engedték ki. A kapitányságon négy órát várakoztatták, állnia kellett, amíg végre egy cellában elhelyezték, majd újabb két órával később két rendőrnő jegyzőkönyvet vett fel az esetről. A rendőrök tájékoztatták őt, hogy a március 11-én életbe léptetett határozat alapján, "jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenállás" címén 40 ezer forintra fogják megbüntetni.
Pelle Andrea, a TASZ ügyvivője, a jogsegélyszolgálat vezetője a Népszabadságnak azt mondta: kérték a rendőrségtől az őrizetbe vételt követően felvett jegyzőkönyvet, de azt egyelőre nem találják sehol. Pellének azt mondták, lehetséges, hogy az iratok úton vannak két kapitányság között, ez esetben két héten belül nem valószínű, hogy megkaphatja. Csakhogy az őrizetbe vétel ellen az ügyvéd nyolc napon belül élhet panasszal Barcs képviseletében, így valószínűleg a beadványát a rendőrségi jegyzőkönyvek ismerete nélkül kell megszerkesztenie.
Panaszt jelentenek be - tudtuk meg Pelle Andreától - az őrizetbe vétel és a fogva tartás időtartama ellen egyaránt, majd később, ha megkapják a határozatot, amelyben Barcs Miklóst a jogszerű rendőri intézkedés elleni ellenszegüléssel "vádolják", az ellen is. Előbbi esetben a panaszt arra alapozzák, hogy a rendőrségnek módja lett volna a helyszínen tisztázni Barcs személyi azonosságát és ottléte okát.
- Kamera volt nála, a viselkedése alapján is nyilvánvaló volt, hogy nem a törvénytelen demonstrálókhoz tartozik - mondta Pelle. S ez a tény az, ami a TASZ jogásza szerint minden további jogsértés gyanúját értelmetlenné és megalapozatlanná teszi.
Az utcai demonstrációkról tudósító újságírók védelmében eljárási kódex kidolgozását kérte Demszky Gábor főpolgármester kedden a budapesti rendőrfőkapitánytól. Demszky Tóth Gábornak írt levelében megdöbbenésének adott hangot annak kapcsán, hogy szombaton a Batthyány-örökmécsesnél tartott, be nem jelentett demonstráción a rendőri intézkedés során két újságírót is előállítottak.
Demszky úgy véli, ez az eljárás nincs arányban az elkövetett cselekménnyel. Azzal, hogy "a két újságíró állítólag rendőri felszólításra sem hagyta el a helyszínt", illetve onnan nem a megfelelő irányba távozott. Ez a rendőrségi eljárás "korlátozza az alkotmányos alapjogokat, sérti a szólás- és sajtószabadság eszméjét és gyakorlatát".
Az ügyben egyébként ombudsmani vizsgálat is indult.