Barroso elkésett vallomása
"Láttam, előttem voltak azok a dokumentumok, amelyek az Irakban meglévő tömegpusztító fegyverekről szóltak. Ezek az információk nem feleltek meg a valóságnak", fogalmazott José Manuel Barroso, a portugál Diário de Noticias napilapnak és a TSF rádiónak adott interjújában.
Bush, Blair és Aznar, az - iraki háború kitörését megelőző - azori-szigeteki konferencián részt vevő kormányfők már elismerték, hogy hamisak voltak a tömegpusztító fegyverekről szóló információk. Portugália miniszterelnökeként az Azori-szigeteken a házigazda szerepét betöltött Barroso csak most tett ilyen kijelentést. "Barrosonak már régen ki kellett volna mondani ezt", jelentette ki José Lello, a kormányon lévő szocialista párt külügyi osztályvezetője. A többi baloldali párt - amelyek a szocialista párttal együtt ellenezték az irkai háborút - még élesebben bírálta a volt portugál kormányfőt.
A kommunista párt külügyi szóvivője szerint "Barroso is felelős az iraki tragédiáért". A legkevesebb, amit tehetett volna, fogalmazott Albano Nunes, az, hogy elismeri, hibázott, méghozzá az Egyesült Államok politikájának kritikátlan követése miatt.
"Könnyű most mindenért Busht hibáztatni", mondta még Barroso, emlékeztetve rá, hogy az iraki intervenciót annak idején gyakorlatilag egyhangúan támogatták republikánusok és demokraták. Most, hogy nyilvánvalóan rosszul alakultak a dolgok Irakban, senki nem akarja vállalni a felelősséget, tette hozzá. Portugália nem akarta a háborút, hangsúlyozta, de annak kitörésekor "természetesen szövetségesei mellett volt a helye".
"Figyelemre méltó az a könnyedség, amivel Barroso kizárja magát az iraki invázióhoz vezető döntésből", mondotta Luis Fazenda, a Baloldali Blokk vezető politikusa. "Nem szabad elfelejteni a Lajes támaszponton (Azori-szigetek) rendezett csúcstalálkozót, és azt, hogy utána Barroso aláírt - több európai vezető politikussal együtt - egy az iraki inváziót támogató nyilatkozatot."
"Egyáltalán nem kell megbánnunk akkori álláspontunkat", fogalmazott az interjúban Barroso. "Portugália és Európa sem veszített semmit. Látják, az általam hozott döntések után meghívtak az Európai Bizottság elnöki tisztségébe, minden európai ország egyetértésével. Mindez bizonyítja, hogy Portugália imázsa nem szenvedett hátrányt akkori álláspontja miatt."
A Público c. napilap véleménycikkben kérdez rá: a személyes karrier lenne egy ország imázsának a mércéje? A portugáloknak azért nem kell az ötszázezer halott és négymillió menekült miatt aggódniuk, mert Barroso egy fontos posztra lett kinevezve?
Muharay Katalin, Lisszabon