Ha harc, hát legyen harc

"Vannak győztesek, és vannak bajnokok. Az, hogy valaki győz, nem feltétlenül jelenti azt, hogy bajnok is. Egy bajnok tisztán készül, tisztán versenyez, aztán szükség esetén megfelel minden olyan igénynek, ami egy verseny után megfogalmazódhat. Aki mindezt végigcsinálja, az az eredménytől függetlenül bajnoknak vallhatja magát. Legyetek ti is bajnokok!"

A fenti mondatokat az olimpiai kerettagoknak rendezett csapatgyűlésen hallhattuk 2005 őszén Jacques Rogge-tól, amikor Budapestre látogatott a Magyar Olimpiai Bizottság 110. születésnapjára rendezett ünnepségsorozatra. Alig egy évvel Athén után, az Annus-Fazekas-affér kapcsán üzent a NOB elnöke. Most már valami mást is kiolvashatunk a szavaiból. Azt, hogy a XXI. században egy sportoló nem akkor válik véglegesen egy érem boldog tulajdonosává, amikor a nyakába kanyarítják, hanem amikor megérkezik a negatív laborjelentés. Ezzel nem azt akarom sugallni, hogy Kovács Ági tüneményes pályafutásának végére ordító kérdőjelet rajzol az, ami október 30-án reggel történt a Kőér utcában. Nem is azt boncolgatnám, ki mit mondott, mennyit ér Roger Moore (vagy talán inkább a UNICEF), hanem inkább azzal érdemes foglalkozni, hogy milyenek az "erőviszonyok" egy doppingellenőrzés folyamán, mennyire vált a világ sportjának szerves részévé a doppingellenes küzdelem.

Ami tény: az öt athéni pozitív eset óta a dopping szó hallatán megemelkedik a sportoló és különösen a sportvezető adrenalinszintje. Nem kívánom újból felásni a kertet, hogy kik milyen mértékben feleltek azért, hogy a MOB-nak 100 százalékos "tisztaságúra" jelentett olimpiai gárdából ennyien elhasaltak. Egy biztos: alaposan ráfért a garnitúracsere az ellenőrcsapatra, az új magyar antidoppingcsoport (MACS) pedig végre relatíve megtisztított jogszabályi környezetben és átlátható viszonyok közepette kezdhette meg a renomé helyreállítását. Ez olyannyira sikerült, hogy a MACS mára a WADA kirakatcsapatává vált, mely évről évre hozza a nemzetközi standardot, azaz az évi legalább háromszázalékos "lebuktatási" mutatót. Ez olyasmi, mint a rendőröknél a bűnelkövetések felderítésének aránya (ebbe beletartoznak a diákolimpián elkapott, szteroidokkal élő, 15-16 éves ifjak is - szörnyű, de megtörtént). Igaz, vezetőjük, Tiszeker Ágnes rendre megjegyzi, hogy van még mit tenni, mivel a nemzetközi tudományos kutatások szerint az olimpián részt vevő sportolók több mint húsz százaléka használ tiltott szereket. Ez természetesen hipotézis. Épp a 3 százalékos arányból adódik az a következtetés, hogy 1. a sportolók és háttérembereik nagyon ügyesek; 2. az ellenőrzés le van maradva. Persze a rosszmájúak szerint az sem kizárt, hogy ez olyasféle CIA-s, pentagonos trükk, mint Szaddám feltételezett titkos vegyifegyver-laborja, s ennek ürügyén dollármilliárdokat hozó háborút lehet kirobbantani. Mondd azt, hogy tízszer annyian doppingolnak, mint ahányat lebuktatsz, és még több pénzhez jutsz! (Mert persze a doppingellenőrzés is üzlet.)

Persze senki sem állítja, hogy a "doppingászokra" nincs szükség. Kivéve azon eszement teória képviselőit, miszerint engedni kellene az egészet, mert a mai modern sport úgyis megtisztíthatatlan.

Amióta Jacques Rogge a NOB elnöki székébe ült, a doppingellenes küzdelem harccá fokozódott, a szabályok vastörvényekké szigorodtak. Még tán azt is megkockáztathatnánk a Kovács-ügy kapcsán (pláne a felmentő ítélet után), hogy "ahol fát vágnak, hull a forgács is". De azért ennél többről van szó.

Az elmúlt napokban számos egykori és mai sportoló vetette fel, hogy a doppingellenőrök túlhatalommal bírnak - a honi doppingellenes szabálytervezet közigazgatási egyeztetésén pedig az ombudsman egyenesen opponált a holléti nyilvántartással kapcsolatban, mondván, az szöges ellentétben áll az emberi jogokkal. Ám hiába van igaza, hiába jegyzik meg néha maliciózusan az edzők, hogy "milyen rendszer az, amikor a gyereknek nem tőlem vagy az anyjától kell elkéredzkednie moziba, hanem a WADA-tól" - aki olimpián akar szerepelni, tudomásul kell vennie, hogy 12 órás intervallumokban szinte percnyi pontossággal kötelező megadnia tartózkodási helyét (nyaraláskor is!), és ebbe a nyilvántartásba bizony többen is belenézhetnek.

Az ellenőrök pedig tényleg követelhetik, hogy a menstruáló versenyzőnő vegye ki a tampont (hátha valami beépített szerkentyű zsinórja van benne), hogy a férfiak egyik kezükkel a "flaskát" tartsák, a másikat viszont helyezzék oldalsó középtartásba. Centikről nézik a folyamatot, jobb helyeken egy tükörteremben. És ez, tetszik, nem tetszik, hozzátartozik egy élsportoló mindennapjaihoz. Még mindig túl sok aranyérem csillog arra érdemtelenek vitrinjeiben - az NDK-s úszókéiban, hogy ne menjünk messzebb. Így a valóban tisztán készülők jogos igénye, hogy az arra hivatottak igenis szűrjék ki a csalókat. És a két éve kirobbant THG-ügy a tökéletes példája annak, hogy bármi elképzelhető. A THG (tetra-hirdro-gesztrinon) emberi elme alkotta mesterséges hormon, ami úgy készült, hogy ne tudja kimutatni a doppinglabor spektrométere. Ha egy edző nem küldi el névtelen levélben a Los Angeles-i laborba az öltözőben véletlenül megtalált injekciós tűt egy csekélyke THG-maradékkal, a mai napig robognának a szer által hajtott amerikai atlétasztárok.

Ennél is ijesztőbb egy közvélemény-kutatás, melyben tizen- és huszonéves sportolók - nem nálunk - két lehetőség közül választhattak: 1. egy titkos szernek köszönhetően olimpiai bajnoki címet nyersz, de ezáltal megrövidül az életed, és 40-50 évesen meghalsz; 2. tisztán versenyzel, de sohasem állhatsz fel az olimpiai dobogóra. Több mint 60 százalék az elsőt jelölte meg.

Sokakban megvan tehát a fogadókészség: a legendává válás igézete és az anyagi előnyök csábítják őket, a csábítók pedig kész vannak a korabeli NDK-ban is előszeretettel hangoztatott felmentő ideológiával: ne adj előnyt a többieknek, azok is így készülnek.

A tisztességes többség védelmében muszáj rigorózusnak lenni és maradni. Fertelmes világban élünk, de a sporttal kapcsolatban a nagy többségben még - hitünk szerint - él valamiféle tisztaság, fair play iránti vágy. Hogy amit látunk, az halandó, saját izomerejük által hajtott héroszok csodálatos küzdelme - a győztes pedig valóban bajnok.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.