Objektív felelőtlenség

Most az utakon akar rendet tenni a kormány, de kérdéses, hogy a legjobb módszerekkel próbálkozik-e. Félő ugyanis, hogy az objektív felelősség bevezetésével vagy a bírságok összegének emelésével nem jut messzire. Az ámokfutókat legfeljebb a jogosítvány elvesztésének nagy kockázata fékezné meg, az új szabályok azonban nyitva hagynak egy sor kiskaput. Ha valakit lefényképezett a traffipax, de azt hazudja, hogy a rokona ült a volán mögött, a pénzbüntetést nem ússza meg, de megmarad a jogsi. És miért nevezné meg bárki, hogy kinek adta kölcsön az autóját - ha ezt tette -, amikor őt magát így is, úgy is megbüntetik. A vétkest viszont így nem.

A közlekedés veszélyes üzem, a járműtulajdonosok objektív felelőssége tehát indokolt. Ha az autómat olyasvalakire bíztam, aki felrúgja a szabályokat, fizetek. Ő viszont nem. Ez már furcsa. Vajon hol a határa az objektív felelősségnek? Amikor fénykép készül az autóm szabálytalankodásáról, és a vezetőt nem azonosítják, az az én bűnöm lesz, de az ittas vezetés miért nem? Mi a különbség? Jogilag semmi. De csak jogilag.

Eddig kevés szó esett arról, hogy mit akar kezdeni a rendőrség a többi szabálysértővel. Például azokkal az őrültekkel, akik életveszélyes manővereikkel riogatják társaikat. Őket nem lehet automata sebességmérővel lebuktatni, és az objektív felelősség sem fog óvatosságra késztetni senkit. Ezeket az embereket ki kellene emelni a forgalomból. Ja, hogy ehhez kevés az egyenruhás? Semmi közöm hozzá, engem ne az összes tébolyult autóstól védjen meg valaki. Tegyük hozzá: nem a traffipaxszal tetten érhető gyorshajtók okozzák a legtöbb balesetet.

A kormány szándéka kétségkívül dicséretes, a törvénytervezet viszont felemás. Nem először. A Fidesz-kormány egy Btk.-módosítással kőkemény szigort helyezett kilátásba, ám a bűnözés csak nem akar viszszaszorulni. A szabálysértési bírságok összegének emelése sem hozott érdemi változást. Kitalálták, hogy adózzunk a borravaló után, csakhogy nem tesszük, s furán nézne ránk az iparos, ha a számlaadási kötelezettségre figyelmeztetnénk.

A bajok orvoslására az objektív felelősség is alkalmatlan, de pénzbehajtásra azért jó lesz. Borítékolható tehát, hogy a mostani javaslattól nem lesz sokkal nagyobb rend az utakon. Meg a fejekben sem. Ez utóbbit persze nem is ígéri senki, hiszen a politikai osztály fejében sincs rend - saját kisszerű ügyeiken sem képesek túllépni, lásd például a pártfinanszírozás vagy az elszámolási kötelezettség nélkül nyújtott milliós költségtérítések dolgát. Ha nincs a Zuschlag-botrány, minden marad a régiben. Akkor nincs "köztisztasági csomag", nincs ellenzéki "ellencsomag", és az amúgy kisszerű népszavazási kezdeményezésekig sem jutnak el a pártok.

Mindez kinek az objektív felelőssége?

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.