Sikertelen kísérlet az iraki török csapás megelőzésére
Magukat megnevezni nem kívánó török és iraki illetékesek azt közölték, hogy az iraki küldöttség, melyben amerikai katonai és iraki kurd regionális kormányzati tisztségviselők is helyet kaptak, szombaton elutazik Törökországból. Az iraki védelmi és kollegája a nemzetbiztonsági államminiszter pénteken másfél órán át tárgyalt a török külügyminiszterrel és a belügyminiszterrel.
A PKK fontolgatja az elfogott török katonák szabadonengedését
A kurd gerillák fontolgatják, hogy hamarosan szabadon engedjék a múlt vasárnap elfogott nyolc török katonát. Ezt a törökök ellen küzdő Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik vezetője mondta szombaton. A szervezet szóvivője pedig úgy fogalmazott: rövid időn belül befejeződik ez az ügy.
A katonák elfogását az ankarai kormány mind a mai napig nem ismerte el hivatalosan, de miután a fegyveres lázadók fényképeket és videókat hoztak nyilvánosságra, a török parlament egyik kurd tagja már szerdán kérte a PKK-t az illetők sértetlenül történő elengedésésre.
Török lapvélemények: közelebb került a katonai offenzíva
Törökország közelebb került egy hadművelethez az Irak északi részén megbújó kurd lázadók ellen a pénteki ankarai török-iraki tárgyalások kudarca után - írták a török lapok.
"Az iraki javaslatok jelentéktelenek. Küszöbön áll egy határon átnyúló művelet" - áll a Zaman című kormánypárti napilap szombati szalagcímében.
"Fogyatkozik a (politikai) megoldás reménye" - értékel a Vatan című népszerű napilap. Hozzáteszi, hogy "a hadsereg várja a parancsot a csapásra", és a pénteki kudarcot fordulópontnak látja.
A Hürriyet című nagy példányszámú napilap "nevetségesnek" ítéli az észak-iraki kurd lázadók törökországi behatolásainak megakadályozására tett iraki javaslatokat, és azzal vádolja az iraki illetékeseket, hogy "komédiáznak", miközben a török követelésekre nem adnak semmilyen választ.
Bagdad azt javasolta, hogy a koalíciós erők közösen járőrözzenek az iraki Kurdisztán határán, és erősítsék meg a török határnál lévő előretolt állásokat. Ajánlották továbbá a lázadók utánpótlási vonalainak elvágását, mozgásuk korlátozását.
Ankara ezeket a javaslatokat elégtelennek minősítette, és úgy értékelte, hogy megvalósításuk túl hosszú időt vesz igénybe. A török fél "sürgős" intézkedéseket követelt a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) lázadói elleni harcban.
A Hürriyet sajnálkozik amiatt is, hogy az iraki fél nem válaszolt a PKK vezetőinek kiadatására vonatkozó követelésére. Ezzel összefüggésben több lap úgy értékeli, hogy Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök és George Bush amerikai elnök november 5-i washingtoni találkozója döntő befolyással lesz a válság további alakulására.
Az amerikai hadsereg nem tervez az észak-iraki kurd lázadók ellen semmilyen akciót
A fővárostól 20 kilométerre lévő Dzsiszr Dijalában elkövetett terrorakció célpontja olyan étterem volt, amelyet általában építőmunkások és tisztviselők látogatnak.
A sebesültek között két rendőr is volt. Közben az Irakot megszálló amerikai hadsereg bejelentette, hogy egy amerikai katona életét vesztette harc közben Szalaheddin észak-iraki tartományban. A közlemény nem szolgált további részletekkel.
A Bush-kormányzat több alkalommal hangoztatta, hogy a határ menti konfliktust diplomáciai eszközökkel kell megoldani.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai haderő milyen lépést tervez, Benjamin Mixon vezérőrnagy közölte: "egyáltalán semmit". Hozzátette: ez nem az ő feladata, nem küldött amerikai csapaterősítést a határ térségébe, és nem kutat a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) búvóhelyei vagy logisztikai tevékenysége után.
Az észak-iraki Tikrítben tartott videokonferencián Mixon a Pentagon riportereinek elmondta: annak sem látta jelét, hogy az iraki hatóságok fellépnének a lázadók ellen.
Robert Graves amerikai védelmi miniszter a héten közölte: amerikai, török vagy más erők által végrehajtandó légi csapások vagy nagyszabású szárazföldi támadások nem sokat segítenének, mivel nem ismerik a kurd lázadók rejtőzködési helyeit.
A PKK gerillái észak-iraki támaszpontjaikat ugródeszkának használják Törökország elleni támadásokra. Ankara és Bagdad viszonya rendkívül kiéleződött, miután a török parlament október közepén felhatalmazást adott az ankarai kormánynak az észak-iraki PKK-bázisok elleni katonai hadműveletek elrendelésére. A gerillák vasárnap 12 török katonát megöltek, nyolcat foglyul ejtettek.
(forrás: MTI)