Greenpeace: harmadára kell csökkenteni az energiaigényt 2050-ig

A Greenpeace Magyarország szerint az ország energiaellátását úgy lehet fenntarthatóvá tenni, ha az energiaigény legalább a harmadára csökken - ez derül ki a zöld szervezet legfrissebb tanulmányából, amelyet pénteken tett közzé az interneten.

A Greenpeace "Energiaforradalom: A fenntartható energiagazdálkodás lehetőségei Magyarországon a 21. században" című elemzése 2050-ig vázolja fel a szükséges tennivalókat.

A civil szervezet szerint az energiafelhasználást a jelenlegi évi több mint 1.100 Petajoule-ról 369 Petajoule-lal kell csökkenteni. Ez az előfeltétele annak, hogy a Paksi Atomerőmű termelését megújuló energiaforrásokkal váltsák ki úgy, hogy eközben a fosszilis energiaimport igénye is mérséklődik.

A Greenpeace a szükséges energiatakarékossági feladatok között említi az áramot és a hőt termelő erőművek hatásfokának javítását a mai átlag másfél-kétszeresére. Emellett le kell faragni a villany és a hő szállítása során keletkező veszteségeket is.

A környezetvédő szervezet a fogyasztói oldalon is szükségesnek tart az energiafogyasztásban "jelentős csökkentést", ám annak pontos mértékét nem számszerűsíti. A tanulmányból annyi derül ki, hogy nem csak a technológiai fejlődés, hanem az energiatudatos felhasználói szokások kialakulásának is hozzá kell járulnia a fenntartható energiagazdálkodáshoz.

A Greenpeace által előrevetített jövőkép szerint 2050-re a teljes energiafogyasztás mintegy 44 százalékát megújuló energiaforrásokkal termeli meg az ország. A villamosenergia-szektorban a zöldáram-termelés aránya több mint 60 százalék lesz, a hőenergiát tekintve pedig az alternatív energiák részaránya 66 százalékot ér el.

A megújuló energiák elterjedésének köszönhetően a megújuló technológiákkal összefüggő iparágakban várhatóan 40-60 ezer új munkahely keletkezik az elkövetkező évtizedekben.

A környezetvédő szervezet a közlekedésben nem látja megoldásnak a mezőgazdaságban előállított bioüzemanyagokat, hanem inkább a mobilitásigény visszafogását és az energiahatékonyabb közlekedési módokra való áttérést szorgalmazza.

A Greenpeace forgatókönyve szerint a szén-dioxid-kibocsátás a 2005. évi 58 millió tonnáról 2050-re 7 millió tonnára csökken a század közepére. Az egy főre eső éves kibocsátás a jelenlegi 5,8 tonnáról 2050-re 1 tonnára esik vissza.

A tanulmány elkészítésében az Európai Megújuló Energia Tanács (EREC), Magyarországról pedig az Energia Klub működött közre.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.