Újabb per a Centrum ellen

Most Terézváros keres fogást a Centrum parkolócégen, a kerület 309 milliót követel a társaságtól, mert szerintük jogtalanul adta el a be nem hajtott követeléseket. Eddig többen nekimentek a Centrumnak, komolyabb siker nélkül.

Tegnap tartották a terézvárosi önkormányzat és a Centrum Parkoló Kft. perének első tárgyalását. A VI. kerület még a nyáron nyújtotta be a keresetet a Centrum ellen, azt állítva: a cég jogot sértett, amikor a kifizetetlen parkolási bírságokból felhalmozódott követeléstömeget eladta behajtócégeknek.

Áprilisban a Centrum közölte, a társulási tanács ülésén, ahol a követelések eladásáról szóló pályázatról döntöttek, az ott jelenlévő kerületi delegált tudomásul vette a határozatot. A kerület delegáltja egyébként az akkori alpolgármester, Fürst György volt, aki jelenleg a Centrum Parkoló Rendszer Kft. vezérigazgatója. A kerület felkérte az ügy vizsgálatára az Autóklub ügyvédjét, Kovács Kázmért, aki úgy találta, hogy a kerületnek van keresnivalója a bíróságon. Arra kérik a bíróságot, hogy állapítsa meg: Fürstnek, mint egykori delegáltnak joghatályosak voltak-e a nyilatkozatai, azaz elegendő indok volt-e a követeléstömeg eladására, hogy a volt alpolgármester tudomásul vette az erről szóló társulási döntést. Mindemellett kérik a követeléseladásról szóló szerződés megsemmisítését. Bajorék számításai szerint a VI. kerületet nagyjából 300 millió forint illetné meg a hét városrészt érintő követeléstömegből.

A Centrum Kft. és pertársai a szerdai tárgyaláson arra hivatkoztak, hogy jogszerűen jártak el, és rendszeresen elszámoltak az önkormányzatoknak a parkolási díjakkal, tehát a pénz nem jár a kerületnek. A per, amely tegnap jórészt iratismertetéssel indult, csak jövő márciusban folytatódik.

A Terézváros kontra Centrum per tétje az autósok szempontjából nem csekély; ha a kerület nyer, az azt jelenti, hogy az elmúlt öt évben a VI. kerületben keletkezett pótdíjköveteléseket a parkolócég jogtalanul adta tovább, vagyis a követeléseket a behajtócégek nem kérhetik számon az autósokon.

A Centrumon egyébként többen próbáltak már jogi fogást keresni, mindeddig eredménytelenül. Szeptemberben a közigazgatási hivatal kifogásolta törvényességi észrevételében ugyanazt, amiért most Terézváros fordult bírósághoz - nevezetesen a pótdíjtartozások továbbértékesítését. A hivatal akkor úgy ítélte meg, hogy a Centrumot a parkolás üzemeltetésével megbízó hét kerület által létrehozott Fővárosi Önkormányzati Parkolási Társulás jogtalanul mondott le a parkolócég javára a kerületeket megillető parkolási követelésekről. Ez viszont nem felelt meg a helyhatóságok vagyonrendeleteinek, magyarán a közigazgatási hivatal szerint semmis a Centrum minden, erről szóló szerződése. A társulás úgy reagált, hogy a kifogásolt határozatban ők semmilyen önkormányzati követelésről nem mondtak le, csak elfogadták a parkolócég éves beszámolóját.

Ugyanezen érvelés mentén egy autós már félsikert könyvelhetett el a Centrum elleni jogi harcban; alig egy hónapja első fokon neki adott igazat a bíróság. A nem jogerős verdikt szerint a Centrumnak nem volt joga díjat szedni, hiszen a parkolóhelyek az önkormányzati törzsvagyon részét képezik, és azokat nem a megfelelő módon adták át a parkolótársaságnak. Így a Centrum sem adhatta volna tovább az Intrum Justitianak a pótdíjköveteléseket.

Az elégedetlen autósokat tömörítő Emberibb Parkolási Mozgalom a hónap elején polgári engedetlenségi mozgalmat helyezett kilátásba, mert szerintük a parkolási bevételekből az önkormányzatok alig részesülnek, a milliárdos nagyságrendű pénzek egy magáncég - a Centrum - pénztárában eltűnnek, a kerületek pedig áltagosan alig húsz fillért kapnak minden, a parkolóautomatába bedobott forintból. A civil szervezet azt is követeli, hogy decemberig parlamenti vizsgálóbizottság jöjjön létre a parkolási szerződések felülvizsgálatára.

Parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását egyébként az MDF kezdeményezte még a nyáron, a Figyelő című hetilapban megjelent cikk miatt. Ebben egyebek mellett az volt olvasható, hogy a Centrum és a vele dolgoztató hét kerület között gazdasági, személyes és politikai összefonódás sejthető; a tulajdonosok között volt megtalálható ugyanis többek között Kupper András volt budapesti Fidesz-elnök és vele azonos nevű nagybátyja, valamint Somlyódy Csaba, az MSZP budapesti pártpénztárnoka, a városháza kiemelt fejlesztéseket felügyelő bizottságának MSZP-s elnöke is. A Centrum sajtó-helyreigazítási pert indított, amit első fokon elvesztett. Eközben csendben elhalt a parlamenti vizsgálóbizottság megalakítására vonatkozó kezdeményezés.

A per tárgya
A per tárgya
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.