A török légierő iraki kurd célpontokat támadott
A bombákkal megrakott F-16-os gépek Diyarbakir környékéről szálltak fel - közölték helyi források. Előzőleg a török gyalogság is végrehajtott egy rajtaütést a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) fegyveresei ellen. Az esetleges halottakról még nem tudni, bár a jelentés szerint a PKK több rejtekhelyét lerombolták. A török légierőt legutóbb vasárnap vetették be a határtérségben, mintegy öt kilométer mélyen iraki területen.
Ankara figyelmeztette Irakot és nyugati szövetségeseit, hogy elkerülhetetlen az iraki invázió, ha a bagdadi kormány nem tesz lépéseket a kurd gerillák megfékezésére. Irak el is kötelezte magát a "kurd fenyegetéssel" szembeni fellépés mellett Ali Babacan török külügyminiszter keddi bagdadi látogatása során, és az iraki Kurdisztán elnöksége szerdán felszólította a törökországi kurd lázadókat, hogy hagyjanak fel a két évtizede kezdett fegyveres harccal.
A török külkereskedelmi miniszter azzal fokozta a nyomást, hogy bejelentette: gazdasági szankciókat léptethetnek életbe Észak-Irak ellen, amely Törökországból kapja az elektromos energiát, és piacain is főként török élelmiszereket árulnak.
Napok óta tartanak a török hadsereg akciói iraki területeken
Irak területére is behatolva mért válaszcsapást kurd felkelők ellen a török hadsereg a napokban - közölték szerdán török katonai források. A hadsereg azután intézett támadást szakadárok ellen, hogy Törökország délkeleti részén a lázadók megtámadtak egy katonai egységet, és megöltek tizenkét katonát.
Szerdán több napilap is idézte Cemil Cicek miniszterelnök-helyettest, amint pártjának, az Igazság és Fejlődés Pártja kormánypártnak arról számol be, hogy a török területen indult válaszcsapást iraki területen is folytatták, 40-50 kilométerre is behatolva déli irányból Irak északi részébe. Később egy névtelenül nyilatkozó katonai forrás is beszámolt a katonai behatolásról.
Az említett katonai forrás ugyanakkor világossá tette, hogy kisebb rajtaütésről van szó, amilyet már korábban is hajtott végre a hadsereg, és nem nagyobb invázióról, amilyet hetekkel ezelőtt kilátásba helyezett Törökország. Egy ilyen nagyobb mértékű katonai fellépés - amelyet Irak és az Egyesült Államok is igyekszik megelőzni - továbbra is napirenden van.
Bagdad mégis kiadja a PKK vezetőit?
Elképzelhető, hogy Bagdad hajlandó lesz átadni a törökországi kurd szakadár lázadókat Ankarának - mondta Dzsalal Talabani iraki elnök Ali Babacan török külügyminiszternek egy névtelenül nyilatkozó török tisztségviselő szerint. Babacan szerdán tárgyalt Talabanival az iraki fővárosban, Bagdadban, és szorgalmazta a két ország katonai együttműködését az Irak északi részén bázisokat, rejtekhelyeket fenntartó törökországi kurd szakadárok ellen. A Kurdisztáni Munkáspárt rendszeres támadásokat indít török területek ellen észak-iraki támaszpontjairól kiindulva, és a szervezet fegyveresei Irak északi részébe térnek vissza rajtaütéseik után.
"Nem zárom ki a terrorista PKK szervezet tagjainak átadását" - mondta Talabani a török diplomácia vezetőjének a névtelenül nyilatkozó török forrás szerint. Talabani, aki maga is a kurd etnikumhoz tartozik, azt hangoztatta korábban, hogy Irak sohasem ad át egyetlen kurdot sem Törökországnak.
Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú török külügyi tisztségviselő azt mondta szerdán nyugati tudósítóknak adott nyilatkozatában: a csütörtökre tervezett ankarai tárgyalás lesz az utolsó diplomáciai lehetőség annak elhárítására, hogy nagyobb török katonai erők behatoljanak észak-iraki területre, és lerombolják a lázadók bázisait. Sirvan al-Váili iraki nemzetbiztonsági miniszter vezeti majd az arab ország küldöttségét a csütörtöki ankarai tárgyaláson.
Az iraki Kurdisztán autonóm régió elnöke szerdán felszólította a kurd lázadókat, hogy hagyjanak fel a fegyveres harccal és az erőszakos cselekményekkel, Núri al-Máliki iraki miniszterelnök pedig elrendelte a Kurdisztáni Munkáspárt szakadár csoport iraki irodáinak bezárását. Máliki egyúttal ígéretet tett arra is, hogy korlátozzák a PKK tagjainak mozgását, valamint zárolják a csoport számláit az arab országban.
Az Európai Unió bővítési biztosa, Olli Rehn az Európai Parlament strasbourgi ülésén Törökország uniós csatlakozási törekvéseivel kapcsolatos beszédében arra hívta fel a török és az iraki kormányt, hogy egymással "együttműködésben" és a nemzetközi jog tiszteletben tartásával oldja meg a kurd gerillák ügyét. Az EU és Törökország egyaránt tiszteletben tartja Irak függetlenségét, területi sérthetetlenségét és szuverenitását - mondta Rehn. Hozzátette ugyanakkor: az EU megérti, hogy "Törökországnak meg kell védenie állampolgárait".
(forrás: MTI)