Főhajtások légüres térben

Rendbontás nélkül zajlottak le azok az állami megemlékezések tegnap, amelyeken részt vett Gyurcsány Ferenc kormányfő. A Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonás helyszínét a rendőrség kordonokkal zárta körbe, belépni csak a meghívottaknak és az előzetesen akkreditált újságíróknak volt szabad.

A kordonokon túl közel kétszáz, árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lengető tüntető próbálta megzavarni az ünnepséget; sípokkal, füttyszóval és bekiabálásokkal. A hangzavar akkor erősödött fel, amikor az öt közjogi méltóság a Kossuth tér szomszédságában lévő Nagy Imre-szobornál koszorúzott; itt ugyanis a kordonok közelsége miatt a tüntetők "látótávolságba kerültek" a miniszterelnökkel. A Nádor utcai kordonnál gyülekeztek, néhány tüntető a kordont is rázni kezdte, ezt a rendőri erősítés megérkezése után abbahagyták. Többen antiszemita mondatokat is skandáltak: "cionista férgek", "zsidóbérenc gyilkosok".

A kora délelőtti ünnepségen részt vevő demonstrálók közül többen a budapesti Ötvenhatosok terére (régi Felvonulási tér) mentek. Voltak, akiket kisbuszszal szállítottak. Rendbontás itt sem történt, mindössze harminc-negyven demonstráló kiabált a koszorúzás alatt, ők is leginkább csak akkor, amikor Gyurcsány Ferenc megérkezett, illetve távozott a térről.

- A kitartó határozottság ellenére szinte elképzelhetetlen, hogy Gyurcsány Ferenc mentalitásán ne éreztesse hatását az, hogy bárhová megy, ott tiltakozók fogadják. A kontraszt egyértelmű a beszélő számára, amikor a beszéd helyszíne előtt védeni kell a tojászáportól, bent pedig csendes idősek hallgatják szavait - nyilatkozta lapunknak Vasali Zoltán politológus, hozzátéve, hogy ennek a folyamatnak egyfajta negatív csúcspontja volt, ahogy hermetikusan lezárták az Opera környékét az ünnep előestéjén. Az ilyen jellegű "nyugalom" az ott beszédet tartó számára egyértelműen demoralizáló, ami egyre inkább átfordulhat a meg nem értettség dacos hangulatába. Valahogy ezt a hangulatot juttatja kifejezésre a miniszterelnök ünnepi kívánsága, amit, úgy tűnik, egyre kevesebben fogadnak el tőle: "Nem lenne itt az ideje, hogy azt keressük, ami összetartja ezt a fantasztikus országot?" - nyilatkozta lapunknak a politológus.

Felavatták Nagy Imre mártírhalált halt miniszterelnök mellszobrát egykori lakóháza udvarán tegnap Budapesten. A szobrot Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Mécs Imre 1956-os halálraítélt és Bocskai T. József, az Igazolt Magyar Szabadsághar-cosok Világszövetségének elnöke leplezte le. (MTI)

Orbán és Semjén távol maradt

Bár Orbán Viktor és Semjén Zsolt is kapott meghívást az operaházi állami ünnepségre, egyikük sem ment el a megemlékezésre.
A kormányfő biztonsági okokból az Operaház hátsó bejáratán érkezett, és a tervezettnél korábban távozott.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.