Rendőrségi mérleg a hétfői utcai összecsapásokról
Azzal a férfival kapcsolatban, akiről az a hír terjedt el, hogy meglőtték, azt közölte: az eddigi vizsgálat nem állapította meg, hogy lőtt sebről lenne szó. A kórház tájékoztatása szerint a férfi a jobb lábán szenvedett nyílt sérülést, de a sebben lőport, idegen testet nem találtak. A sérülést okozhatta egy gépkocsi kereke által felvert kavics vagy fémdarab is, de okozhatták csúzlival is - tette hozzá. Bencze József hangsúlyozta, hogy a rendőrség lőfegyvert, gumilövedéket nem használt, és kedden sem fog használni.
A sajtóértekezleten, amelyen az ORFK vezetője mellett részt vett Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese, Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány és Papp Károly, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnoka, a rendőri vezetők azt hangsúlyozták, hogy a Szabadság téren hétfőn rendezett - bejelentett - tüntetést követően köztörvényes bűncselekmények, rendzavarások történtek, a rendbontók célja pontosan az volt, hogy rátámadjanak a rendőrökre.
Elmondták, hogy miután a Magyar Önvédelmi Mozgalom befejezte bejelentett demonstrációját a Szabadság téren, a rendezők felhívták a figyelmet arra: rendőrségi tiltásba ütközik, hogy a térről az állami díszelőadás színhelyére vonuljanak. A rendőrség információi szerint a Szabadság téren tüntető mintegy ezer ember legalább fele ittas, illetve bódult állapotban volt.
Tóth Gábor azt hangsúlyozta: azért nem akadályozták meg, hogy a tiltott felvonulás résztvevői a Nagymező utcába menjenek, mert kezdetben nem volt egyértelmű a szándékuk, a gyújtogatások csak később kezdődtek. Azt viszont ő is hangsúlyozta, hogy a rendzavarók tudatosan támadtak a rendőrökre, a tudatos szándék már korábban is tapasztalható volt, amikor a Szabadság téren a szovjet hősi emlékművet őrző rendőrökre támadtak.
A rendőri vezetők elmondták, hogy a rend helyreállítása során összesen húsz embert állítottak elő, hetet bűncselekmény, a többit szabálysértés miatt. Egy embernél gáz riasztófegyvert találtak, ebben az esetben vizsgálat folyik, egy másik embernél lőszerre bukkantak a rendőrök, vele szemben lőszerrel való visszaélés gyanújával eljárást indítottak. Egy ember van szabálysértési őrizetben: Toroczkai László, a Szabadság téri demonstráció szervezője.
Bencze József szerint Toroczkai László felelőssége a történtekért egyértelmű. Tudatosan nem vette át a bejelentett vonulást megtiltó rendőrségi határozatot. A rendőrök telefonon is hívták és közölték fele a tilalmat. A rendőrség a sajtóban is nyilvánosságra hozta, hogy törvénytelen a tervezett vonulás.
Toroczkai László maga is elismerte a Szabadság téren, hogy nem vette át a rendőrség tiltó határozatát, arról tehát tudott, ennek ellenére arra biztatta az embereket, hogy vonuljanak az operaházhoz. A távirati iroda kérdésére Bencze József elmondta, hogy felelősségre vonásra számíthat a lakhelyelhagyási tilalom alatt álló Budaházy György is, aki elősegítette a tiltott tüntetést.
A rendőri vezetők elmondták, hogy azok az állampolgárok, akik a rendbontás miatt kárt szenvedtek, kártérítést követelhetnek majd azoktól a személyektől, akikről a rendőrök bebizonyítják, hogy részt vettek a rendbontásban és a gyújtogatásban. Bencze József hangsúlyozta, hogy felmerül a tömeget elindító emberek felelőssége is.
Az országos rendőrfőkapitány szerint számítani kell arra, hogy rendbontók próbálják megzavarni a keddi állami ünnepségeket is. A rendőrség kiemelt feladatnak tekinti a Fidesz délutáni budapesti rendezvényét, mert várható, hogy a rendbontók közül sokan próbálnak majd a párt rendezvényén résztvevők közé vegyülni.
(MTI)