Egy amerikai lap a CIA-t és a Szabad Európát mentegeti 1956 kapcsán

Nem az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) robbantotta ki az 56-os magyar forradalmat a Szabad Európa Rádió (SZER) híradásain keresztül - írta egy amerikai kutató a The Washington Times hétfői számában, cáfolva egy a témában megjelent könyv állítását.

Arnold Beichman, a Stanfordi Egyetem Hoover Intézetének kutatója szerint túlzás és a forradalom halottaira nézve megalázó azt állítani, hogy a SZER "kártékony híradásaival" tüzelte fel a manipulálható magyarokat. Nem lehet a CIA-t felelőssé tenni a véres eseményekért, bár a SZER-nek nagy szerepe volt a hamis illúziók keltésében - írta az elemző.

A kutató Tim Weinert bírálja, aki Hamvak öröksége című frissen megjelent könyvében tényként kezeli, hogy a SZER a CIA hidegháborús eszköze volt, amelyet a szovjet megszállás elleni felkelés szítására használtak fel. Weiner tulajdonképpen az amerikai hírszerzést teszi felelőssé a véres forradalom kirobbanásáért.

A stanfordi kutató a magyar forradalom egyik legfőbb előzményének az 1953. június 17-i keletnémet felkelést nevezi. Emlékeztet a lengyelországi, poznani autógyári munkások három évvel későbbi megmozdulására, valamint arra, hogy Hruscsov szovjet vezető 1956-ban rántotta le a leplet Sztálin bűneiről, és Jugoszláviában titoista lázadást tört ki a Kreml uralma ellen.

Beichman szerint a  Hamvak öröksége szerzője kigúnyolja a magyar forradalmárokat, amikor azt állítja, hogy egyfajta lumpenproletárok voltak, akiket a Szabad Európa Rádió manipulált. A stanfordi elemző megjegyzi: Moszkva olyan hatékonyan zavarta a nyugati híradásokat, hogy azokat szinte alig lehetett hallani. Beichman azt írta, hogy ezt személyesen a néhai Kéthly Annától tudja, aki az 1956-os Nagy Imre-kormány egyetlen Nyugatra menekült tagja volt.

A stanfordi kutató ugyanakkor megállapítja: Weinernek részben igaza van, amikor a SZER kártékony szerepét fejtegeti, hiszen például az Amerika Hangja vagy a BBC rádióknál sokkal jobban erőltette a magyar szabadság ügyét.

A magyar forradalmat azonban nem a SZER vitte tévútra. Eisenhower elnök volt az, aki választási kampányában még azt hirdette, hogy a Szovjetunióval szembeni feltartóztatás politikája nem elegendő, az annál aktívabb visszaszorítás politikájára van szükség. Aztán amikor eljött az idő ennek gyakorlati alkalmazására, a Fehér Ház nem volt sehol - írta a The Washington Timesban Arnold Beichman kutató.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.