A törökök jóváhagyták az iraki beavatkozást
Tayyip Erdogan miniszterelnök a kérést indokolva nem beszélt azonnali beavatkozásról, de a nagy többséggel megszavazott parlamenti hozzájárulás törvényes alapot teremt a NATO második legnagyobb hadseregének a fellépéséhez akkor és ott, amikor és ahol az megfelel számára.
A parlament 526 tagjából 507 megszavazta a felhatalmazást, csak egy ellenzéki párt, a Demokratikus Törökország Pártjának 19 tagja voksolt nemmel. A török politikusok attól tartanak, hogy Irak északi részén független kurd állam jön létre, s ez felszítja Törökországban is a nagy létszámú kurd kisebbség elszakadási törekvéseit.
A Párizsban tartózkodó - egyébként szintén kurd származású - iraki elnök a nap folyamán felszólította Ankarát, hogy ne indítson támadást Észak-Irakban, a szíriai elnök viszont egy szintén szerdai kijelentése szerint támogatna egy ilyen hadműveletet.
Bush figyelmeztetett
George Bush amerikai elnök szerdán arra figyelmeztette Törökországot, hogy ne indítson hadműveletet Észak-Irakban.
"Nagyon világosan Törökország értésére adjuk, hogy nézetünk szerint nem áll érdekében, hogy csapatokat vezényeljen Irakba" - jelentette ki az amerikai elnök, hozzáfűzve, hogy noha jelenleg is állomásoznak török csapatok iraki területen, Ankarának "nem érdeke, hogy még több katonát küldjön oda".
(MTI)