A kiszabadult bolgár ápolónők az EP ülésére látogattak

Hans-Gert Pötteringnek, az Európai Parlament (EP) elnökének a meghívására Brüsszelbe látogattak a líbiai fogságukból a nyáron kiszabadult bolgár ápolónők és a korábban velük együtt halálra ítélt palesztin orvos. Részt vettek az EP szerdai plenáris ülésének megnyitóján.

Pöttering házelnök az ülés kezdetén üdvözölte a vendégeket, és utalt arra, hogy a korábban halálra ítélt, majd nyolcévi líbiai raboskodás után kiszabadult emberek éppen a halálbüntetés eltörlésének európai napján látogattak az Európai Parlamentbe. Az Európai Parlament korábban több állásfoglalásban követelte az ápolónők szabadon bocsátását.

Az EP elnöke most külön nyilatkozatot is tett, amelyben felszólította a világ államait, hogy mindenhol töröljék el a halálbüntetést. „A halálbüntetés az emberi jogok - mindenekelőtt az élethez való jog - súlyos megsértése. Az Európai Parlament nevében ezért szeretném hangsúlyozni a halálbüntetés elleni harccal kapcsolatos szilárd elkötelezettségünket. Erre nagy súlyt fektetünk a szomszédainkkal és más partnereinkkel való kapcsolatainkban is" - mondta Pöttering. Üdvözölte, hogy egyre több állam törli el a halálbüntetést, és példaként említette Ruandát. Úgy vélte, a pekingi olimpia jó alkalmat jelenthet arra, hogy a kínai kivégzésekkel kapcsolatban is „ledöntsék a hallgatás falát". A képviselők egy perces néma felállással emlékeztek a halálbüntetések áldozataira.

A szerdán kezdődött kétnapos plenáris ülésen az európai képviselők vitát folytatnak az uniós reformszerződésről, és szavaznak az EP 2009 utáni összetételével foglalkozó jelentésről (Lamassoure-Severin-jelentés), amelynek értelmében a 750 fősre csökkenő parlamentben Magyarországnak 22 helye lenne a jelenlegi 24 helyett.

Az EP állásfoglalást fogad el a gázai övezetben kialakult humanitárius helyzetről, illetve foglalkozik az EU és az Egyesült Államok közötti légi közlekedési megállapodással, valamint az európai repülőterek kapacitásával. Jelentést fogadnak el a közös agrárpolitika finanszírozásáról, a latin-amerikai asszonygyilkosságokról, valamint a Philip Morris céggel a cigarettacsempészet leküzdéséről kötött egyezmény hatásairól.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.