Európa a halálbüntetés eltörlését várja az egész világon
"Megerősítjük, hogy Európa halálbüntetés-mentes övezet, egyszersmind határozottan reméljük, hogy ez az övezet hamarosan kiterjed a világ többi részére" - fogalmazott Vuk Jeremic szerb külügyminiszter, az ET miniszteri bizottságának elnöke. A konferencián - amelyen részt vett José Socrates portugál kormányfő, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Terry Davis, az ET főtitkára - a halálbüntetés elleni európai nappá nyilvánították október 10-ét. (Lengyelország a maga részéről jelezte, inkább "az élet védelmének" a napját ünnepelné, a halálbüntetés eltörlése mellett propagálva az eutanázia és az abortusz tilalmát is.)
Az EU soros elnöksége, az Európai Bizottság és az Európa Tanács közösen igyekszik elmagyarázni a közvéleménynek, miért is - ahogy Terry Davis fogalmazott - "barbár" büntetés a halálbüntetés, amely ráadásul nem bír semmiféle visszatartó erővel. A három szerv támogatásáról biztosította azt az ENSZ-közgyűlés elé beterjesztett olasz határozatot, amely "egyetemes moratóriumot" hirdetne a kivégzésekre szerte a világon. Socrates portugál miniszterelnök kijelentette, a halálbüntetés eltörlése olyan európai "civilizációs vívmány, amelyet általánossá kell tenni".
2006-ban összesen 1591 elítéltet végeztek ki a világ 25 országában. A kivégzések 99 százalékát hat országban, Kínában, az Egyesült Államokban, Irakban, Iránban, Pakisztánban és Szudánban hajtották végre. Az ET 47 tagállamából 46-ban már eltörölték a halálbüntetést, Oroszországban most készülnek erre. Az öreg kontinensen csak a nem ET-tag Fehéroroszországban alkalmazzák a legsúlyosabb büntetést.
Közben Louise Arbour, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a halálbüntetés elleni küzdelem világnapja elé időzített nyilatkozatban elítélte a vasárnap az afgán fővárosban végrehajtott csoportos kivégzést, és követelte, hogy Afganisztánban állítsák vissza a halálbüntetés végrehajtására vonatkozó moratóriumot.
(MTI)