A Microsoft is beszáll az egészségügyi iparba
A The Washington Post pénteki beszámolója szerint a redmondi szoftvercég a HealthVault weboldallal megelőzte a szövetségi kormányzat, tovább a Google kereső és több egészségügyi vállalkozás hasonló kezdeményezését.
Bill Gates, a Microsoft elnöke a The Wall Street Journal című lapban arról írt, hogy az amerikai egészségügyi szolgáltatások terén internetes forradalomra van szükség.
Az orvostudomány ma minden korábbinál több betegség gyógymódját ismeri, korábban kezelhetetlennek hitt kórok váltak gyógyíthatóvá. Ennek ellenére az egészségügy válságban van, megelőzhető műhibák következtében évente csaknem 100 ezren haláloznak el az Egyesült Államokban, ahol ez az ötödik a vezető halálokok között - írta Gates, aki szerint meg kell szüntetni az emberekről gyűjtött egészségügyi adatok töredezettségét.
A Microsoft elnöke rámutatott: kevés olyan információfüggő ágazat létezik, mint az egészségügy. Csakhogy a kórházak, intézetek és orvosi rendelők egymástól függetlenül és egymással nem kommunikálva rögzítik az adatokat.
Gates ezt kívánja orvosolni az új egészségügyi portállal, ahol minden orvos fellelhetné a páciensek adatait, betegségeik történetét, ami alapján teljes képet alkothatnának és körültekintőbb kezeléseket javasolhatnának. A szoftverguru szerint az internetes egészségügyi hálózat "drámai mértékben" javítaná a betegek ellátását és megelőzhetővé tenné az orvosi hibákat.
A bírálók kifogásolják, hogy az internetre kerülő személyes adatokba kívülállók is bepillantást nyerhetnek. A Microsoft azonban közölte: több évet fordított szakértőkkel folytatott egyeztetések alapján annak biztosítására, hogy a világhálón tárolt egészségügyi adatokat csak az érintettek láthassák.
Független szakértői tanulmányok szerint az Egyesült Államokban 15 év alatt 500 milliárd dollárnyi költségmegtakarítást lehetne elérni az országos elektronikus egészségügyi adathálózat létrehozásával. Az egészségügyben dolgozók azonban más ágazatoknál lassabban szokják meg a számítógépes környezetet, amely a banki és az üzleti szférában ma már természetesnek számít; az orvosok 90 és a kórházak 80 százaléka még papír alapú adatnyilvántartást vezet.
(MTI)