Ez már a harmadik eljárás Geréb Ágnes ellen
A BRFK foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés gyanújával még mindig ismeretlen tettes ellen nyomoz a nemrégiben otthon szülés közben történt babahalál miatt. Bálint Gabriella, a BRFK sajtóügyeletese a Népszabadságnak azt mondta: a nyomozók még nem kapták meg az igazságügyi boncolás hivatalos eredményét (az elsődleges adatok szerint, miként azt korábban megírtuk, az újszülött halálát fulladás okozta), valamint az igazságügyi szülés-nőgyógyász szakértő szakvéleményét. Utóbbi arra ad választ, kik és milyen foglalkozási szabályszegést követtek el a szülés előkészítésekor és közben.
Miután Geréb Ágnest sem a közigazgatási eljárásban, sem az azt követően elrendelt nyomozás során eddig még semmilyen minőségben (sem tanúként, sem gyanúsítottként) nem hallgatták ki, sem ügyvédje, Fazekas Tamás, sem ő maga nem kívánt nyilatkozni.
Az otthon szülés hazai szószólója ellen - ha meggyanúsítják - ez lesz sorrendben a harmadik büntetőeljárás. Egy - még 2003-ban, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés gyanújával indult - eljárásban első fokon felmentették, majd elítélték, ezért a jogerős döntést harmadfokon hozza meg a bíróság.
Nem zárható ki azonban, hogy - még a jogerős ítélet kihirdetése előtt - egy újabb eljárás is indulhat ellene. A PKKB még nem tűzte ki annak a büntetőpernek az első tárgyalását, amelyet a IX. kerületi ügyészség maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt emelt Geréb és három segítője ellen.
Az orvosok 2003 elején ikerterhességet állapítottak meg B. A.-nál, aki ennek tudatában kereste meg Geréb Ágnest. Azt mondta, az ikerterhesség nem akadálya az otthon szülésnek. B. A. végül Geréb biztatására úgy döntött, "otthon" hozza világra ikreit. Az asszony a 36. hétig rendszeresen eljárt az előírt terhesgondozásra és a védőnőhöz, s közben elvégezte Geréb otthonszülés-tanfolyamát. Orvosai megpróbálták lebeszélni, hogy nála szüljön. Hiába.
Közben elköltözött a fővárosból. Geréb azonban nem vállalta a szülés levezetését vidéken, ezért "szerzett egy üres lakást" az asszonynak és családtagjainak, akik jelen akartak lenni. Négy héttel a szülés időpontja előtt B. A. beköltözött e lakásba.
2003. december 24-én este indult meg a szülés, amelynek a levezetésében K. Ágnes szülésznő, dr. F. Júlia pszichiáter, valamint dr. N. Mónika (aki, bár orvos volt, korábban soha nem vett részt szülésnél) segédkeztek Gerébnek; dr. F. és dr. N. asszonytársi segítőkként vettek részt a szülés levezetésében.
Fél hétkor természetes úton megszületett B. A. első kisfia. Geréb ekkor észlelte, hogy a második magzat szívhangja gyengül. A szülés meggyorsítására Oxitocyn injekciót adott az anyának, s tíz perccel később világra jött a második kisfiú. Nem lélegzett. Miközben Geréb az anyát látta el, segítői megkísérelték újraéleszteni a kisfiút, de a spontán légzés nem indult meg.
A "kialakult helyzetre tekintettel" 18 óra 43 perckor riasztották a Cerny újszülöttmentőt. A nyomozás adatai szerint dr. F. Júlia nem közölte velük, hogy ikerszülés történt. A másodikként megszületett kisbaba a mentő megérkezéséig oxigénhiányos állapotban volt. Felső légútjait kitisztították ugyan, az első légutakat azonban - megfelelő eszközök hiányában - nem. Emellett a kisfiú kihűlt.
A több mint tizenkét percig fennálló oxigénhiányos állapot az orvos szakértő szerint helyrehozhatatlan agykárosodást okozott. A kisfiú 2004. július 6-án meghalt. A szakértők nem tudtak ok-okozati összefüggést kimutatni a szülésnél történtek és a haláleset között, ezért az ügyész "csak" maradandó fogyatékosság okozásával és foglalkozás körében elkövetett nem halált okozó gondatlan veszélyeztetéssel vádolja Geréb Ágnest és három segítőjét.