A tigriscsíkos tehén tőgye
"Vajúdtak a hegyek, s szültek egy tigriscsíkos tehenet" - így ábrázolja az egészségügyi biztosítási reformkompromisszumot a szakmához közel álló Weborvos című portál. Ki szeretne egy ilyen mafla kinézetű állatot? Látszik, ők nem. Talán egy öntudatlan vágy is benne maradt e képben. A tehén, a maga praktikus tőgyével.
Pedig a koalíciós megállapodás talán ezt az egy változást biztosan tudja generálni: a tehénfejés megszűnik. Az állam nem csobogtatja tovább az eddig kínkeserves bőséggel adott javakat.
Ha sok mindent nem tudunk is még az új biztosítókról, azt igen, hogy üzleti alapon működnek, tehát, ha hasznuk van, az övék, ha nincs, nem mehetnek kérni az államtól - amint az most természetes. Az is biztos, hogy az új tulajdonosok pénzt tesznek a rendszerbe, amit az állam mély mosollyal eltesz, a pénzért cserébe viszont a vállalkozók megpróbálják majd féken tartani a költségeket. Ez idáig az államnak nem ment. S ez az a pont, ahol a szakma - érthetően - utálkozik, és például ormótlan egy állatnak láttatja a változást. A beteg pedig valószínűleg sehogy. Azt sem fogja érzékelni egy darabig, hogy az új biztosítók helyette megvívnak egy sor harcot, jó esetben a jelenleginél jobban megszervezik az ellátását. Mert ez lesz az ő érdekük is. De addig a páciens csak azt hallja majd orvostól és a nyilvánosság nagy részétől, hogy az egész úgy tigriscsíkos marhaság, ahogy van.
Irgalmatlan nagy erő ez az ellenkezés. Ha nem tudják kezelni, valóban nehéz lesz értelmet adni bármilyen ésszerű változásnak is. Épp a kevéssé barátságos Weborvos egyik hozzászólója adja meg azonban a receptet: "Egy kis hozzáértést, még több esztétikumot, és akkor beszélhetünk egészségpolitikáról." Ha valaki megérti, mit ért a levélíró esztétikumon, mindent ért, ha nem, nagyon nehéz idők jönnek.