A születésház "zárva"
A tragédia óta nem fogad kismamákat a Napvilág születésház, megállt az élet az Alma utcában - se dúlaképzés, se szülésre felkészítő tanfolyam nem indul. Az Alternatal Alapítvány által fenntartott születésház 1993-ban létesült. Az Országgyűlés az 1994. évi költségvetés egyik tételeként megszavazta a létrehozásához kért 32,6 millió forintot, a támogatás a születésházak meghonosítását célozta, amelyek modelljét Geréb Ágnes Amerikában ismerte meg. A pénz azonban nem érkezett meg. Végül a Soros Alapítvány kölcsönként folyósított pénzt, amiből csaknem másfél évig működött a születésház, mely végül a XII. kerületi Alma utcába költözött.
A fenntartásra az alapítványi adományokból, illetve a tanfolyamokon szedett pénzből tellett. Az ügyért küzdő jogászok szerint a jogi szabályozás ellentmondásos: van törvényi felhatalmazás a működésre, de olyan feltételeket írnak elő, amelyeket lehetetlen teljesíteni, nem véletlen, hogy nem kapták meg az ÁNTSZ engedélyét. Fazekas Tamás, Geréb Ágnes, illetve az otthon szülésben segédkezők jogi képviselője azt mondja: amint a szolgálat az otthon szülésről tudomást szerzett, azonnal eljárást kezdeményezett, a bábákat pedig bírsággal fenyegette. Az ÁNTSZ-nél ugyanakkor azt mondják: képtelenség volt a "nyomukra akadni", ugyanis a szülő nők nem működtek együtt. Most, a tragédia után először fordult elő, hogy egy szülő elárulta a hatóságoknak, kinél akart szülni.
Úgy tudjuk, hogy az otthon szüléseknek azért jó pár éve már "hivatalosan" is nyomuk van. A területi védőnők évente adnak jelentést a születésekről, abban pedig az otthon szülések önálló rubrikákba kerülnek: külön sorban regisztrálják a kényszerű, külön a tervezett otthoni szüléseket.