A fasizmusról az ellenfelei tehetnek?
Először. Igaz, hogy az “első világháborút követően… a nyugati demokráciák az emberiesség, a demokrácia, a liberalizmus jegyében kényszerítették rá akaratukat a legyőzöttekre”, s hogy a legyőzöttek ebből adódóan “nem érezték… bűnösebbeknek magukat legyőzőiknél”. Viszont súlyos tévedés, hogy nem is “érezhették bűnösebbeknek magukat”, s hogy Hitler diktatúrájának elfogadása (sic!) a “németek jelentős része” által, sőt a zsidók megsemmisítése iránt tanúsított passzivitás a demokratikus értékek azon elértéktelenedéséből következett, amit - és ez a gondolatmenet legkifogásolhatóbb pontja! - legfőképp a nyugati demokráciák idéztek elő mérhetetlen önzésükkel (a “háborús kártérítésekkel, a területcsonkításokkal és önnön erkölcsi magasabbrendűségük hangoztatásával”, ami olyan helyzetbe hozta a német társadalmat, “melyből - legalábbis látszatra - csakis a hitleri tekintélyelv jelenthetett kiutat”).
Én úgy tudom, hogy a történettudományban ma is az a felfogás uralkodik, miszerint az első világháborút Németország robbantotta ki. Ellenfelei kétségkívül korábban kezdtek el gyarmatosítani, s ennek során megtizedeltek népeket, de világháborút nem indítottak. A történészek java abban is egyetért, hogy a Német Császárság további létezéséhez nem volt elengedhetetlen a világháború.
Akkor hogy is van ez? A gyilkost felmentjük, mert tette elkövetése előtt a becsületébe gázoltak, s egyébként régebben más is ölt már? Tehát a német vezérkar, az agresszív német külpolitika nem felelősebb? És a zsidóirtásokat kísérő tömeges közöny megérleléséért nem a náci párt következetes és számító rasszista propagandája a felelősebb? Miért is kellettek a győztesek ahhoz, hogy a tekintélyelv Németországban oly népszerű legyen? II. Vilmos uralkodása idején talán nem a tekintélyelvnek hódolt a német társadalom túlnyomó többsége? Az is elfogadhatatlan, ahogyan a szerző a fenti logikát Oroszországra is átviszi: az “orosz bolsevikok sem ragadhatták volna meg a hatalmat soha a demokratikus értékrend összeomlása nélkül”. Mintha a Romanovok birodalmában a cár atyuska előtt hajbókoló csekélyke polgárság és az őszinte hittel meghajló másfélszáz millió muzsik zsigereiben ott élt volna a demokrácia! Mintha a nyolc hónapnyi demokrácia 1917 februárjától októberéig felülírhatta volna a több évszázados önkényuralmat!
Másodszor. Milyen alapon kérdezi a szerző: “hogyan hihessen az átlagember Gyurcsány Ferenc antifasiszta önkívületének, ha látja, hogy a Magyar Gárda ürügyén is főként politikai ellenfelének megbélyegzése fontos számára”? Persze a politika nem naiv gyermekek vágyálmai szerint zajlik. Természetesen az érdekek a meghatározóak. De mire alapul a dehonesztáló minősítés, amikor Gyurcsány mindig következetesen fellépett a fasiszta, antiszemita megnyilvánulásokkal szemben. Aláhúzom: mindig. Akkor is, amikor még nem volt miniszterelnök.
Harmadszor - csupán jelzésszerűen. Még hagyján, hogy a szerző - napjaink politikai divatja szerint - a fasiszták és a kommunisták azonosítását sugallja. Az ellenben teljességgel elfogadhatatlan, hogy a második világháborút említve a Szovjetunió és az USA expanzióját kárhoztatja csupán. Felejtve, hogy a két - valóban nem szeplőtlen - világhatalom legyőzte a fasizmust!
Összegezve. Bíró Béla okkal hívja föl a figyelmet a politikai félelemkeltés veszélyeire (vö. Bibó a politikai hisztériáról), és abban is igaza van, hogy megfontolandó, miként, milyen stílussal lépjünk fel a Magyar Gárdával szemben. De bírálata történelmietlen.
A magam részéről állítom, hogy a mindenkori kormányzatnak és a politikai intézményeknek (elsősorban a pártoknak) a felelőssége az antifasizmus megjelenítése és elfogadtatása - az adott kihívásoknak megfelelően. Az ő felelősségük képviselni és közvetíteni az antifasizmust, ami különben a magyar államiságot visszaállító párizsi békeszerződésbe foglalt követelmény. Lehet joggal kritizálni ezt az egyezményt, de azt tekinteni alapvető jellemzőjének, hogy ránk kényszerítették - végzetes hiba. Mert az a békeszerződés Magyarországnak a fasizmus alóli felszabadulását legitimálta, s ezért a Magyar Köztársaság jogos öröksége.
a szerző mentálpedagógus, történelemtanár