Az ombudsman is ringbe szállt
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jogkörében eljáró Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman rendkívül éles állásfoglalást tett közzé a Budai Gyermekkórház bezárásával kapcsolatosan. Ebben részletesen elemzi a szerinte átgondolatlan kapacitáselosztások okozta helyzetet, leszögezve: az új beutalási rend szerint az eddig egy helyen elérhető (különösen a magas szintű, illetve speciális) ellátások néhány kivételével szétszóródtak, s csak a város különböző pontjain hozzáférhetőek. Péterfalvi Attila - mint azt hangsúlyozza - a beadvány alapjául szolgáló kormányzati intézkedés módját és várható következményeit ítélte olyannak, hogy szükségesnek látta a helyzet vizsgálatát.
Az ombudsman a beadvánnyal kapott, illetve a tárcától kért adatokból idéz: a Budai Gyermekkórház bezárásának okaként a szakminiszter a gyermekszakkórházak átlagos ágykihasználtságát jelöli meg, ami 2006-ban 60,7 százalékos, 2007. I. fél évében pedig 50,3 százalékos volt. A struktúraátalakítás során azonban átlagosan csak 26 százalékos volt az aktív kapacitások csökkentése. A bezárás melletti érvként szolgált az is, hogy a Budai Gyermekkórház több szakágban az átalakítást megelőzően sem tudott ellátást nyújtani. Ezzel szemben a kórház igazgatója - az ellátási anomáliák mellett - azzal érvelt Péterfalvi Attilának, hogy az intézmény a gyermekkori betegségek széles spektrumát képes ellátni.
Az ombudsman mind a betegek, mind az egészségügyi dolgozók szempontjából aggályosnak ítéli a helyzetet: szerinte alkotmányosan sem rövid, sem hosszú távon nem indokolható, hogy a struktúraváltás - a valóban minőségi ellátás helyett - a minősíthetetlen és szakmailag vállalhatatlan ellátási körülményeket hozzon létre. Péterfalvi Attila szerint az átalakítás a személyi és tárgyi feltételek hiánya miatt túlzsúfoltságot okozott, s érthetetlen, miért kellett a teljes budai régió, valamint vonzáskörzete gyermekgyógyászati ellátását egy minden jel szerint felkészületlen és felkészítetlen ellátóhelyre koncentrálni.
- Az egészségügyi reform szükségességének elismerése mellett a jelenlegi helyzet nem csupán alapjogi, hanem pénzügyi, szervezéselméleti, és orvos-szakmai szempontból sem védhető - írja az ombudsman, aki szerint az egészségügyben zajló struktúra változás olyan társadalmi visszhangot váltott ki, amely túlmutat egy-egy intézmény bezárásán, és indokolttá teszi az államot terhelő intézményes ellátási kötelezettség kontrollját. Szerinte nyilvánvalóvá vált, hogy a reform során bevezetni tervezett kapacitás- és finanszírozási korlátok, legalábbis rövid távon, tovább ronthatják a fekvőbeteg-ellátó intézetek helyzetét.
Péterfalvi Attila súlyos bírálatára válaszul az egészségügyi tárca leszögezte: nem értenek egyet az állásfoglalással, és továbbra is támogatják a fővárosi önkormányzat kórház-integrációs terveit. Ugyanakkor - a lapunknak eljuttatott válaszuk szerint - "csodálkoznak azon, hogy az ombudsman úr kompetensnek érzi magát olyan szakmai kérdésekben, amelyek közvetlenül nem érintik az általa felügyelt emberi jogi kérdéseket". Hasonlóan vélekedett Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának vezetője is, aki szerint olyan gyermekkórházat értelmetlen fenntartani, ahol egy sor ellátáshoz nem lehet hozzájutni. Ő, mint mondta: inkább egy vadonatúj kórház felépítésében gondolkodik, amely valamennyi gyermekintézményt integrálhatná.