A pécsi rendőrség leállt: nincs nyoma emberen végzett kísérletnek
A rendőrség nem talált humán kísérletekre utaló adatokat. Mivel a gyanú nem áll fenn, a nyomozást lezárta, az ezzel kapcsolatos dokumentumokat pedig visszaküldte az ügyészségnek, amely dönt a vizsgálat megszüntetéséről, vagy újabb eljárásra utasítja a rendőrséget - mondta el Takátsy Zoltán.
A Baranya Megyei Főügyészség sajtóreferensét az MTI-nek pénteken nem sikerült elérnie.
Takátsy Zoltán utalt rá, a rendőrség augusztusban indított nyomozást Pécsett annak kiderítésére, történtek-e szabálytalan emberkísérletek egy már piacra került, őssejttermelést fokozó készítmény tesztelése alatt.
A vizsgálatot az ügyészség rendelte el emberen végezhető kutatás szabályainak megszegése címén. Ezt az követheti el, aki orvosi kutatásokat az egészségügyi törvényben meghatározott engedély nélkül, vagy nem az engedély szerint végez - számolt be az ügy részleteiről korábban a rendőr főhadnagy.
A rendőr főhadnagy hangsúlyozta: a vizsgálat nem konkrét intézmény, vagy személyek ellen folyik. Célja annak feltárása, hogy történt-e bűncselekmény, vagyis az érintetteknek volt-e engedélyük, és annak alapján végezték-e a munkát.
Takátsy Zoltán sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta az MTI azon információját, hogy a Pécsi Tudományegyetem kutatói által kifejlesztett termékről van szó.
Mandl József, az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) titkára elmondta: az ETT tett bejelentést.
Közölte, a hozzájuk érkezett jelzések szerint egy cég az index.hu internetes oldalon toborozott embereket arra a célra, hogy egy szer őssejtfokozó hatását vizsgálják.
"Az embereken végzett kísérletekhez engedélyek kellenek, hiszen az ilyen őssejtfokozóknak akár daganatkeltő hatása is lehet" - figyelmeztetett az ETT titkára.
Közölte, tudomása szerint mindeddig nem volt arra példa Magyarországon, hogy interneten emberkísérletre toborozzanak.
Megkeresték a pécsi egyetemet, ahol azt a tájékoztatást kapták, hogy ott nem végeztek ilyen kísérleteket - tette hozzá.
Az index.hu portálon Világsiker a magyar őssejtfokozó kapszula címmel - egy még júniusban közzétett - interjú olvasható, melyben a kutatásvezető egyebek mellett azt mondja: "keresünk hat-hétszáz embert további kutatásokhoz, mivel eddig csak huszonegynéhány emberen vizsgáltuk meg a készítmény hatását. (...) Több korosztályból keresünk egészséges alanyokat, szállást, étkezést, szórakozást biztosítunk (...) az alanyokba beültetünk egy-egy intravénás kanült, és három napon keresztül háromóránként csapoljuk a vérüket".
A Büntető törvénykönyv szerint aki emberen orvostudományi kutatást a törvényben meghatározott engedély nélkül, vagy attól eltérően végez, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(MTI)